Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Sözcüsü Xu Guixiang, sözde Uygur Mahkemesi ve tanıklarının kötü bir siyasi şov yaptığını belirtti.

Xu bugün bölgenin merkezi Urumçi’de düzenlenen basın toplantısında, “Sözde mahkeme, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) fonlarıyla desteklenen Dünya Uygur Kongresi’nin isteğiyle İngiltere’de kuruldu. Dünya Uygur Kongresi, Çin’in bölünmesini desteklemesiyle bilinen Çin karşıtı bir örgüttür. 4 Haziran’da bazı Çin karşıtı şahıslar mahkemede tanık olarak dinlendi. Tanıklar Xinjiang’daki soykırım için sözde kanıtlar verdi.” ifadelerini kullandı.

Xinjiang Üniversitesi’ne bağlı Adalet Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Erken Şamşak ise, Batılı ülkelerin Çin karşıtı politikacıları ve avukatları ile Dünya Uygur Kongresi tarafından kurulan söz konusu mahkemenin yasa dışı bir örgüt olduğunu, dolayısıyla duruşma düzenleme hakkına sahip olmadığını ifade etti.

Sözde Uygur Mahkemesi’nin davet ettiği tanıklardan biri olan Sayragül Savutbay, eskiden mesleki eğitim merkezlerinde öğretmenlik yaptığını söylerken, daha sonra ifadesini değiştirerek toplama kamplarına alındığını ileri sürdü.

Savutbay ile ilgili soruşturmadan sorumlu Yan Feifei isimli polis, Savutbay’ın eskiden meslek eğitim merkezinde öğretmenlik yapmadığını veya eğitim görmediğini, ancak yasa dışı kanallarla sınırı geçip kredi dolandırıcılığı gibi suçlar işlediğinden şüphelenildiğini söyledi.