Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, soykırım, insanlığa karşı suç ve zorla çalıştırma gibi kötü girişimlerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin aslî günahı olduğunu kaydetti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD tarafından kısa süre önce yayımlanan Xinjiang Tedarik Zinciri Ticari Danışmanlık Bildirisi’nin güncellenmiş versiyonuna sert tepki gösterdi.

Zhao, “ABD’nin Xinjiang’la ilgili art arda yayımladığı raporlarda tekrar tekrar eski ve asılsız yalanlar kullanılıyor.” dedi.

Zhao, “ABD, Batı’ya doğru genişleme hareketi sırasında Kızılderilileri katletti veya sınır dışı etti. Bu da bir zamanlar Kuzey Amerika nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Kızılderililerin ABD’nin toplam nüfusundaki oranının yüzde 2’ye düşmesine neden oldu. Bunun dışında ABD, Afrikalı kölelere yönelik insan ticareti, işkence ve ayrımcılık konusunda yüz yıllık geçmişe sahip. ABD’de şu an yaklaşık 500 bin çocuk işçi tarım alanında çalıştırılıyor ve ülkede sıkça çocuk işçi ölümü yaşanıyor. ABD’de en az 500 bin kişi modern kölelikle karşı karşıya.” diye konuştu.

Zhao, “ABD yönetiminin aslî günahları bunlarla da sınırlı değil. Beyazların üstünlüğünün bulunduğu toplumda özgürce nefes alamayan George Floyd gibi Afro-Amerikanlar, ırkçılığa maruz kalan azınlıklar, vahşice muamele gören mülteciler ile göçmenler, Amerikan ordusu tarafından terörle mücadele bahanesiyle öldürülen veya işkence edilen yabancı siviller, ABD’nin insanlığa karşı bütün suçları işlemesinden şikayetçi.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Xinjiang meselesini kullanarak Çin’i engellemeyi amaçlayan bütün girişimlerin başarısızlığa uğrayacağı gerçeğini kabul etmesi gerektiğine dikkat çeken Zhao, sorumluluklarını başkalarına yükleme girişimlerinin gerçekler karşısında çıkış yolu bulamayacağını dile getirdi.