Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun  hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’DE OMICRON YAYILIYOR

ABD’de Omicron varyantı endişelerinin sürdüğünü belirten Ediz Tiyanşan, 15 eyalette varyantın tespit edildiğini bildirdi.

Covid-19’un yeni varyantı Omicron’un giderek daha fazla yayıldığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Delta varyant günlük vakaların yüzde 99,99’unu oluşturuyor. En yaygın varyant Delta varyantı gibi görünüyor ancak Omciron varyantının çok daha hızlı yayılması öngörülüyor. Vakaların çoğunu iki doz aşısını olanlar oluşturuyor. Bu aşılar bu zamana kadar Delta varyantına karşı etkiliydi ancak Omicron varyantına karşı çok da güçlü bir koruma sağlayamayabiliyor. İki doz aşısını olanlar bile Omicron varyantına yakalanabiliyor.

Omicron vakalarının artacağı belirtiliyor. Aşı firmaları çok yoğun bir yarışın içinde, Omciron’a karşı bir aşı üretmeye çalışıyorlar. Ancak bu sürecin aylar sürebileceği belirtiliyor. Omicron’a karşı etkili bir aşı üretilmesinin 60 ile 100 gün sürebileceği kaydedildi. İlave aşıların dozunun artırılmasının geçici bir çözüm olabileceği ifade edildi. İki doz aşıyı olduktan altı ay sonra ek bir üçüncü doz aşının yapılması gerekiyor. Bu üçüncü doz yarım doz olarak yapılıyordu şimdi bunun tam doz olması konuşuluyor.

Dr. Fauci, Omicron’un şimdilik çok da kötü görülmediğini söyledi. Fauci, ABD’nin Afrika’ya uyguladığı seyahat kısıtlamalarının da kaldırılabileceğini ifade etti. Afrikalı ülkeler seyahat yasaklarının ceza niteliğini taşıdığını söylemişlerdi.

BIDEN, PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile video görüşmesi yapması bekleniyor. Günler önce ABD istihbaratının açıkladığı önemli bir belge vardı. Bunda Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askerli bir girişimde bulunabileceği belirtiliyordu. Moskova 175 bine varan askeri Ukrayna’ya gönderme ihtimali üzerinde düşünüyor ABD istihbaratına göre. Bunun önümüzdeki yılın başlarında yapılabileceği iddia ediliyor. Uzmanlar Ukrayna’nın bu tarz bir girişime karşı durabilecek bir ordusunun olmadığını söylüyor. Bu planlar gerçek mi? Bunu teyit etmenin bir yolu yok tabii ki. ABD ile Rusya arasındaki ilişkileri, Avrupa Birliği ile Rusya’nın ilişkilerini gerebilecek bir gelişme. Salı günü bu görüşmenin yapılması bekleniyor.

İŞ BIRAKMALAR SOSYAL MEDYAYA DAMGA VURGU

ABD’de istifa etmek sosyal medyada bir trend haline geldi. Pek çok kişi yüksek sesle ‘Ben işimi bırakıyorum’ ifadesini kullanarak sosyal medyada istifa mektuplarını paylaşıyor. Bazıları fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyorlar bazıları patronlara gönderdikleri yazılı mesajın kopyasını paylaşıyorlar. Uzun bir süredir görmediğimiz bir oranda ABD’liler işlerini bırakıyorlar.

Sebeplerden biri pek çok kişinin federal hükümetten ve yaşadıkları eyaletten parasal destek alıyor olması. Pek çok kişi için kiraya yönelik destek, gıda yardımı, eğitimde yardımlar gibi pandemiden kaynaklanan hayatın pek çok alanında parasal destekler sunuluyor. Bunların içinde en önemlisi de işsizlik fonu. İnsanların işe geri dönmek için çok da büyük bir motivasyonunun olmadığını görüyoruz. Sebeplerden biri de belli ki bu yardımlar. Bazıları da daha çok sevdiği işi yapmak için işini bırakıyor. Ofis ortamına dönmek istemeyen kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar çok. Kendi istediği alanlarda çalışma imkânı arayanların sayısı da oldukça yüksekti pandemi sonrasında. Hayallerindeki işin peşine düşmüş olanların da sayısı oldukça yüksek.

Anladığımız kadarıyla istihdam pazarı şu anda işiniz bırakanların lehine işliyor. ABD’nin pek çok eyaletinde çalışan bulmakta zorlanılıyor. İş verenlerin önümüzdeki süreçte maaşları yükseltmek zorunda kalabileceği öngörülüyor.”