Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Son 7 yılın “en sıcak yıllar” olarak kayıtlara geçtiğini belirten Özkan, “Avrupa Birliği (AB) Dünya Gözlem Kuruluşu’nun araştırması oldukça endişe verici sonuçları ortaya koyuyor. Çünkü 2021 dünyadaki en sıcak yıllar içinde ilk 5’te yer alıyor. Son 7 yıl ‘en sıcak yıllar’ olarak kayıtlara geçti. Bir taraftan da atmosferdeki karbondioksit ve metan oranı ciddi bir oranda artmaya devam ediyor. Geçen aylarda Glasgow’da yapılan İklim Zirvesi’nde 1,5 derecelik ısınmanın dünyaya büyük olumsuzluklara yol açabileceği yönünde tartışmalar yapılmıştı. Ancak şu anda elde edilen somut veriler aslında durumun daha da vahim olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Avrupa genelinde çevre dostu çalışmalara acilen gidilmesi gerektiği belirtiliyor. Çünkü iklim değişikliği Avrupa’da kendisini ciddi boyutlarda hissettirmeye başladı. Avrupa’da geçen yaz en sıcak gün İtalya Sicilya’da kaydedildi, 48,8 dereceyle.  Artan sıcaklıklar da ciddi sorunları beraberinde getirdi. AB Komisyonu da sadece Avrupa’nın değil, bütün dünyanın bu soruna ivedilikle el atmasının altını çizdi.” dedi.

AB’DEN “KURT” KARARI

Avrupa’da kurtların koruma altında olduğunu söyleyen Özkan, “Koruma son zamanlarda olumsuz sonuçlara yol açtı. Şu anda Avrupa genelinde 20 binden fazla kurt sayıldı. Sürüler halinde dolaşan kurtlar, birçok ülkede ciddi anlamda zarara neden oluyor. Koyunlara ve çobanlara saldırılar artınca da AB Parlamentosu önlem alınması için çalışma başlattı. Uzmanların hazırladığı rapora göre de önlem alınmazsa durum daha da kötüye gidecek. 2030 yılına kadar hazırlanan çevre dostu tarımsal projeler de göz önüne alındığında kurt sayısının azaltılmasına işaret ediliyor. AB Parlamenterleri de yasal düzenlemenin kurtların yaşam haklarını tamamen elinden almak olmadığını sadece bu olaya bir sınırlama getirilmesi gerektiğini belirttiler.” diye konuştu.

ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ÇİÇEK FİYATLARINI DA ETKİLEDİ

Dünya genelinde olduğu gibi Avrupa’da da enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Yusuf Özkan, “Birçok sektör enerjiye bağlı. Bunların başında da tarım sektörü geliyor. Özellikle son dönemlerde seralarda kullanılan gaz ve elektriğin maliyeti giderek arttı. Bu nedenle de tarım sektörü bundan ciddi şekilde etkilendi. 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla yoğun çalışan çiçek sektörü artan maliyetten oldukça etkilenmiş durumda. Bu nedenle gül fiyatlarının pahalı olacağı belirtiliyor. Avrupa’daki birçok süs bitkisi üreticisi de tüketicilere uyarılarda bulundu. 14 Şubat’ta sevgililerine gül alacakların yeni fiyatları olgunlukla karşımalarını istediler. Üreticiler maliyeti düşük olan alternatif çiçekleri de tüketicilere tavsiye ettiler.” açıklamasında bulundu.

İSPANYA POLİSİNDEN UYARI

Yusuf Özkan, İspanya Ulusal Polisi’nin sokak hayvanları için yaptığı uyarı için ise, “Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte İspanya Ulusal Polisi sadece sokakta yaşan evsiz insanlar için değil, diğer canlıların da düşünülmesi gerektiğini belirtti. Soğuk havalarda özellikle kedilerin sığındığı yer otomobillerin kaputları. İspanya polisi de buna dikkat çekerek ‘Aracınızın kaputunda bir kedi olabileceği ihtimalini göz ününde bulundurun. Aracınızı çalıştırmadan önce kaputa hafitten vurup davetsiz misafiri çıkarın’ uyarısında bulundular. İspanya polisinin bu çağrısı hayvanseverler tarafından memnuniyetle karşılandı.” ifadelerini kullandı.