China Daily / Jinith de Silva

Çin Komünist Partisi (ÇKP), Çin halkının nispeten kısa bir sürede yeni koronavirüs salgınının yayılmasını büyük oranda kontrol altına almasına ve geçen yıl normale yakın ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasına öncülük etti. Aynı derecede önemli, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in liderliği altında Çin, virüsle mücadele etmelerine yardımcı olmak için diğer ülkelere tıbbi malzeme ve uzmanlık sağlayarak küresel kamu sağlığını korumak amacıyla onlarla birlikte çalıştı.  

Çin bütün dünyadaki ülkelere 600 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı sağladı. Çin, virüse karşı küresel mücadeleyi güçlendirmek için 200’ün üzerinde ülkeye 300 milyardan fazla maske, 3,7 milyar kişisel koruyucu donanım (PPE) ve 4,8 milyar test kiti yardımı yaptı. 

Aynı zamanda Çin, Covid-19 salgınını kontrol altına alabilmesi için Mart 2020’de Sri Lanka’ya tıbbi yardım sağlayan ilk ülke oldu. Salgının ilk günlerinden bu yana Çin merkezi ve yerel hükümetleri, kuruluşları ve bireyleri Sri Lanka’ya farklı kapasitelerde yardım önerdi. Bu eşi görülmemiş bir şey. Çin ayrıca, 9 milyon dazdan fazla aşı ve test kitleri, yüz maskeleri ve PPE’leri içeren tıbbi malzeme sevkiyatından başka Sri Lanka’ya 500 milyon dolar tutarında imtiyazlı kredi verdi. 

Sri Lanka-Çin Toplumu başkanı olarak yaptığım talebe karşılık, Çin’deki 19 sivil toplum kuruluşu virüsün yayılmasını kontrol altına almada Sri Lankalı yetkililere yardım etmek için 400 bin maske, bin 600 siperlikli maske, 2 bin 400 koruyucu gözlük ve 400 PPE bağışladı. Bu bağışların tahmini değeri yaklaşık 1,2 milyon yuan’dır (185 bin 716 dolar). 

ÇİN’İN KÜRESEL KALKINMA FELSEFESİ

Covid-19 salgınından önce Sri Lanka’daki daha az şanslı aileler bile çocuklarını okula gönderebiliyordu. Ancak Covid-19 durumu daha da kötüleştirdi, çünkü salgının yol açtığı kısıtlamalar birçok insanı geçim kaynaklarından mahrum bıraktı. Durumun ciddiyetini göz önüne alarak, Sri Lanka-Çin Toplumu Çinli kuruluşlara ve bireylere yardım çağrısında bulundu. Nanjing’deki Amity Vakfı, bir bursun değeri bin yuan olmak kaydıyla kırsal kesimde yaşayan 500 Sri Lankalı öğrenciye burs önerdi. 

Ayrıca, Çin’deki birkaç eyalet dostluk derneği de 132 öğrenciye burs teklif etti. Bu, zor zamanlarda sadece Çin hükümetinin değil, aynı zamanda Çin halkı ve kuruluşlarının da Sri Lanka’ya yardıma hazır olduğunu gösteriyor. Çinli kuruluşların ve bireylerin yaptığı bağışlar, Sri Lanka halkının sağlığına ve refahına katkıda bulunacak ve iki ülke arasındaki tarihi dostluğu daha da güçlendirecektir. 

Üstelik Sri Lanka halkı ABD’nin, Çin’in barışçıl yükselişini kontrol etmek için Çin’i hedef alan virüsün kaynağını izleme konusunu kullanmaya çalıştığının farkındadır. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi yakında şöyle dedi: “ABD başından itibaren salgını siyasallaştırma, virüsü damgalamaya ve virüsün kaynağını izlemeyi siyasi manipülasyon yapmak için bir araç olarak kullanmaya çalıştı.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) virüsün Wuhan’daki bir laboratuvardan kaçmış olmasının son derece uzak ihtimal olduğu sonucuna vardıktan sonra, virüsün kaynağının izlenmesi konusundaki bir sonraki çalışmanın Çin’de yapılan çalışmanın ilk safhasına dayalı olarak yürütülmesinde Çin ile hem fikiriz. Çin’de virüsün kaynağını izlemede başka bir çalışma yürütülmesi girişimi, konuyu siyasallaştırma, DSÖ’nün araştırmasının bulgularına şüphe düşürme ve Çin’i karalama çabasıdır. Son olarak, Çin’in küresel kalkınma felsefesini -insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum inşa etmek için bütün ülkelerden insanlarla birlikte çalışmaya devam edeceğimiz- tekrarlamak istiyorum.