Çin Dışişleri Bakanlığı, Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) üyesi olan Çin’in ilgili ülkelerle Afganistan’daki barışçıl yeniden yapılanmada yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında gelen bir soru üzerine, Afganistan konulu SİÖ ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Liderler Zirvesi hakkında bilgi verdi.

SİÖ ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Liderler Zirvesi’nin yarın düzenleneceğini anımsatan Zhao, “Afganistan’daki durum, bölgenin güvenliği ve istikrarıyla yakından ilgili. Gerek SİÖ’ye, gerekse Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ne üye ülkelerin hepsi, yakın komşuları olarak Afganistan’daki barışçıl yeniden yapılanma sürecine destek veriyor.

Afganistan’da açık ve kapsayıcı bir siyasi yapı oluşturulmasının yanı sıra, ılımlı ve istikrarlı iç ve dış politikaların uygulanması, ayrıca Afganistan’ın terör örgütleriyle bağları keserek komşu ülkelerle barış içinde bir arada bulunması için Çin, SİÖ üyesi olarak ilgili ülkelerle iletişim ile eşgüdümü yoğunlaştırmaya hazır. Çin ayrıca, Afganistan’la iyi komşuluk ve dostane iş birliği ilişkileri sürdürerek, ülkedeki barışçıl yeniden yapılanmada yapıcı rol oynamaya hazır.” dedi.