Çin’in Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Zhang Jun, siber alan için tüm ülkeler tarafından genel olarak kabul edilen uluslararası kuralların oluşturulması, küçük çevre, grup siyaseti ve teknolojik hegemonya arayışına karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

Zhang Jun, dün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin siber güvenlikle ilgili toplantısında yaptığı konuşmada, siber alanın yeni bir savaş alanı haline gelmesinin önlenmesi, ilgili yönetişimin güçlendirilmesiyle güvenliğin artırılarak siber alanın adaletinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Zhang, dünya ülkelerinin çok taraflılığı somut bir şekilde hayata geçirerek BM çerçevesinde tarafların eşit bir şekil katıldığı, açık, kapsayıcı ve sürdürülebilir siber güvenlik yönetişim sürecini oluşturması gerektiğini savundu.

Zhang Jun, ayrıca çeşitli ülkelerin aktif ve kapsayıcı politikalarla bilişim ve telekomünikasyon teknolojisinin dünya çapındaki dengeli gelişimini ilerleterek ve dijital ekonomi gibi yeni iş modellerini hızlandırarak bilimsel hegemonyacılığa karşı çıkması gerektiğine işaret etti.

Zhang Jun son olarak Çin’in küresel veri ve siber güvenliği korumaya yapıcı çözümler getiren Küresel Veri Güvenliği Girişimi ve Dijital İpek Yolu girişimlerini ilerlettiğini hatırlatarak, tüm ülkelerle beraber yeni bir akıllık bağlantı şebekesi kurmak istediklerini söyledi.