Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nde bu sabah saat 9.00’da Shenzhou 12  insanlı uzay aracı misyonuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Çin’in insanlı uzay projesinin genel işler ofisi başkan     yardımcısı Ji Qiming uzay aracının son misyonunu tanıttı.

Uzay istasyonu aşamasına girilmesinin ardından, insanlı uzay aracını fırlatma ve dünyaya döndürme misyonları yoğun aralıklarla yürütülecek. Kamuoyunda taşıyıcı roketin son bölümünün enkazının akıbeti ve insanlı uzay aracının tekrar atmosfer tabakasına girişi merak konusu olarak kalıyor.

Konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Li Qiming şunları söyledi:

“Taşıyıcı roketin son bölümü yörünge yüksekliğinin doğal zayıflamasıyla tekrar atmosfer tabakasına girerek eriyip yok olmasını sağlamak, şu anda uluslararası arenadaki kullanım biçimidir. Tianzhou adlı kargo gemisi  öngörülen görevi tamamladıktan sonra da tekrar atmosfer tabakasına  girerek erirken, çok az enkaz Güney Pasifik Okyanusu’na düşer,  Shenzhou insanlı uzay aracının itiş kabinesi ve yörünge kabinesi de  atmosfer tabakasına tekrar girerken eriyip yok olur ve yeryüzüne zarar  vermez.”