Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) demokratik sistemde büyük sıkıntıların mevcut olduğunu ve George Floyd gibi Amerikan polisinin uyguladığı şiddetin kurbanı olan kişilerin sözde demokrasi ve insan haklarından hiç fayda görmediğini belirtti.

Shen dün düzenlenen “Demokrasi: Bütün İnsanlığın Ortak Değeri” temalı uluslararası forumun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’de  bütün aşamalarda uygulanan demokrasinin getirdiği yönetişim verimliliğinin, eşitliğin ve adaletin, sıradan vatandaşlara gerçek demokrasiyi ve insan haklarını hissettirdiğini ifade etti.

Shen, “Afganistan başta olmak üzere bazı ülkelere kendi demokrasisini dayatan ABD, bu ülkelerin halklarına büyük felaketler getirdi ve dünyadaki barış ile istikrara büyük zarar verdi. ABD Kongresi ocak ayında eylemciler tarafından işgal edildi, ABD’de Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı rekor seviyelere çıktı. Küresel demokrasi için sözde ışık tutan ABD’nin imajı çöktü. ABD’de uygulanan demokratik sistemde büyük sıkıntılar mevcut. Amerikan polisi tarafından boğularak öldürülen George Floyd gibi kurbanlar, Amerikan politikacılarının savunduğu demokrasiden ve insan haklarından fayda gördü mü?” diye konuştu.

Shen ayrıca, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin’de dış yayınların başlatılmasının 80. yıl dönümü dolayısıyla bizi kutladı. Xi, Çinli basın mensuplarının insanlığın kader ortaklığının oluşturulmasına daha büyük katkı yapmasını arzuladığını belirtti. Çin Medya Grubu, üzerine düşen sorumluluğu üstlenmeli.” dedi.