Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Cevdet Ceylan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 Sayılı Kanun kapsamında hem SGK hem de vergi alacaklarının yapılandırıldığını hatırlattı.

Nisan 2021 ve öncesine ait hemen hemen tüm alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu belirten Ceylan, “SGK sigorta primleri, idari para cezaları, Genel Sağlık Sigortası alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan kaynaklanan alacaklar, iş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan rücu alacakları ile Bağ-Kur sigortalılarının hizmetlerinin durdurulmasından dolayı, ihyadan dolayı olan alacaklarımız yapılandırma kapsamına girmekte.” ifadelerini kullandı.

Ceylan, yapılandırma başvurularının tümünü elektronik ortamda alabildiklerinin altını çizerek, “İşverenlerimiz kendilerine ait, kurumumuzun verdiği şifreleri kullanarak e-sigorta kanalıyla başvurabilirler. Bağ-Kur sigortalılarımız ve primini kendi ödeyen Genel Sağlık Sigortalısı gibi sigortalılarımız da e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Vatandaşlarımız isterlerse posta yoluyla isterlerse de il müdürlüklerimize veya bulundukları yerdeki sosyal güvenlik merkez müdürlüklerimize giderek başvurularını yapabilirler.” dedi.