Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Filistin seçimlerinin İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te de yapılabilmesi konusunu yanıtsız bırakmasına rağmen planlandığı gibi 22 Mayıs’ta düzenleneceğini açıkladı.

Sözcü Ebu Rudeyne, seçim takvimi ve Doğu Kudüs’le ilgili belirsizliğe ilişkin Filistin’in Sesi radyosuna açıklamalarda bulundu.

Seçimlerin halkın talebi olduğunu belirten Ebu Rudeyne, “Filistin halkının menfaatleriyle çelişen hiçbir şey yapılmayacak.” dedi.

İsrail’in, Doğu Kudüs’te de seçimlerin yapılması talebini görmezden gelmesi meselesine işaret eden Ebu Rudeyne, “Bunların bir kıymetiharbiyesi yoktur.” ifadesini kullandı.

Doğu Kudüs’te seçimlerin yapılması için uluslararası tarafların da çabalarının sürdüğünü vurgulayan Ebu Rudeyne, “Seçimler, belirlenen takviminde yapılacaktır. Seçimlerin yapılması için Avrupa Birliği (AB) dahil tüm taraflarla çalışmalar devam ediyor.” diye konuştu.

Söz konusu açıklamanın, Filistin seçimlerinin ertelenmesine ilişkin yorumların yoğun bir şekilde tartışıldığı günlerde gelmesi dikkati çekti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas da dün Lübnan’ın En-Nehar gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail’in seçimlerin işgal altındaki Kudüs’te de yapılabilmesi konusunu yanıtsız bırakması nedeniyle seçimlerin ertelenme ihtimalinin büyük olduğunu belirtmişti.