“Bosna Kasabı” olarak bilinen savaş ve soykırım suçlusu Radovan Karadzic, 2019’da hüküm giydiği müebbet hapis cezasının geri kalan bölümünü İngiltere’de çekmesine hükmeden mahkemenin kararına itiraz etti.

Radovan Karadzic’in avukatı Peter Robinson tarafından Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması’na (IRMCT) sunulan itiraz dilekçesinde, İngiltere hapishanelerindeki Müslüman sayısının çokluğu sebebiyle müvekkilinin güvenliğinin tehlikede olabileceği kaydedildi.

Karadzic, Srebrenica katliamını gerçekleştiren Sırp General Radislav Krstic ve eski Liberya Devlet Başkanı Charles Taylor’ın İngiltere’deki hapishanelerde cezalarını çektikleri sırada yaşanılan güvenlik zafiyetlerine değinerek cezasının geri kalan bölümünü hapishanelerdeki Müslüman yoğunluğu az olan bir ülkede geçirmeyi talep etti.

Bu sebeple Karadzic’in avukatları dilekçede, İngiltere yerine Finlandiya veya Danimarka’nın tercih edilmesini istedi.

Lahey’deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) savaş ve soykırım suçlusu olarak müebbet hapse mahkum ettiği Radovan Karadzic’in cezasının kalanını çekmek üzere Hollanda’dan İngiltere’ye nakil edilmesine karar vermişti.