Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Covid-19 salgınının kaynağının bilimsel bir konu olduğunu ve siyasileştirilmemesi gerektiğini belirtti.

ABD’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Schiller Enstitüsü’nün Başkanı Helga Zepp Larouche kısa süre önce basına verdiği demeçte, “yeni koronavirüsün (Covid-19) Çin tarafından laboratuvar ortamında üretildiği” iddiasının Batılı ülkelerin Çin’i karalamak için sıkça başvurduğu bir yöntem olduğuna işaret etti. Larouche, salgının kaynağını aydınlatma hususunda sadece Çin’e odaklanmak yerine dünya çapında eşzamanlı bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini savundu.

Günlük basın toplantısında konuyu değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Covid-19 salgınının kaynağının bilimsel bir konu olduğunu ve siyasileştirilmemesi gerektiğini söyleyerek, uluslararası toplumun rasyonel ve tarafsız bilim insanlarının da salgının siyasileştirilmemesi gerektiği kanaatinde olduklarını ifade etti.

Wang Wenbin, Dünya Sağlık Örgütü Uzmanlar Ekibi Üyesi Avustralyalı uzman Dominic Dwyer ve İsveç Uppsala Üniversitesi Profesörü Andreas Onnerfors gibi dünya sağlık çevrelerinin önde gelen çok sayıda uzmanının da Larouche ile aynı görüşü paylaştıklarını kaydetti.

Çinli sözcü, “Bir avuç şahsiyet, salgının kaynağını aydınlatma konusunda komplolar hazırlayarak, Çin’i salgının yayılmasından sorumlu tutmaya çalışıyorlar. Bu kişiler bilimi çarpıttıkları gibi ırkçılığı körüklüyor, dünyada bölünmeye yola açıyor ve birçok açıdan demokrasiye tehdit oluşturuyorlar. ” diye konuştu.

Wang Wenbin, Çin’in ilgili tüm taraflara gerçeklere ve bilime saygı gösterme ve siyasi çıkar elde etmek amacıyla salgının kaynağını aydınlatma bahanesini ileri sürüp diğer ülkeleri suçlayan ve siyasi manipülasyon yapan taraflara karşı çıkma çağrısında bulunduğunu aktardı.