Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminden bazı başlıkları aktardı.

Koronavirüsün Avrupa’daki etkilerinden bahseden Yusuf Özkan, “Koronavirüsün herkesin hayatını çok etkiledi ancak bu salgın döneminde en fazla etkilenen çocuklar oldu. Çünkü daha hayatlarının başında, en enerjik oldukları dönemde eve kapanmak zorunda kaldılar. Alışkın olmadıkları ya da kitaplarda, filmlerde görmedikleri bir durum ile karşı karşıya kaldılar. Bu da çocukların psikolojisini oldukça etkiledi. Belçika’da 3 üniversite tarafından 35 okulda yapılan araştırmaya göre bu sorun net bir şekilde ortaya konuluyor. Bu araştırma iki yılda bir yapılıyor. Bu yıl yapılan araştırmaya göre 10-12 yaş arasındaki çocukların daha savunmasız ve daha mutsuz oldukları ortaya çıktı.  Binlerce çocuk üzerinde yapıldı bu araştırma. Okulların kapanması, spor kulüpleri, eğlence parkları, müzik okulları ve müzeler gibi birçok faaliyetin kısıtlanması nedeniyle çok ciddi sıkıntı içerisinde kaldıkları ortaya çıktı. 2018’de aynı yaş grubundaki çocukların hayata daha farklı, daha pozitif daha güvenli bakıyorlardı.” dedi.

AVRUPA’DA DOĞUM ORANI ARTTI

Avrupa’da salgın döneminde doğum oranlarının arttığına dikkat çeken Özkan, “‘İnsanlar hastalık döneminde çok fazla çocuk yapmayı düşünmezler.’ diye bir görüş vardı ancak bunun tam tersi ortaya çıktı. Özellikle İspanya ve Fransa dışındaki Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2020 yılına göre bu yıl doğum oranlarında ciddi bir artış meydana geldi. Bunların başında da Hollanda ve Finlandiya geliyor. İspanya’da pandemi öncesi başlayan ekonomik krizin ve Fransa’da ise toplumsal çalkantıların etkili olduğu düşünülüyor. Bunun dışındaki AB ülkelerinde çok sayıda çiftin çocuk yapmaya karar verdiği ve genelde de 30’lu yaşlardaki çiftler olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Avrupa’daki istatistik kurumları doğum oranlarının artarak devam ettiğini de belirtiyorlar.” diye konuştu.

UZMANLARDAN “GÜN IŞIĞI” UYARISI

Yusuf Özkan, uzmanlar tarafından insanların biyolojik saati ve psikolojik yapısı için yapmış olduğu uyarılar içinde şunları söyledi:

“Uzmanlar özellikle kişinin biyolojik saati ve psikolojik yapısı açısından oldukça önemli diyorlar. İnsanlar gün ışığı görmeden işe gidiyorlar ve hava karadıktan sonra eve dönüyorlar. Bu da kış mavisi ve kış depresyonu gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Birçok insan kendisini iyi hissetmiyor, iş verimi düşüyor. Avrupalı uzmanlara göre de bunun çaresi bol bol gün ışığına çıkmak. Güneş ışığı olmasa da gün aydınlığı da yeterli olabiliyor. Bu nedenle de fırsat buldukça gün ışığına çıkın hem uyku kalitenizi hem işe konsantre olmanızı hem de ruh halinize iyi geleceğini belirtiyor uzmanlar. Çünkü bu davranış biyolojik saatimizi dengede tutar. İnsanlar gündüz yaşamaya alışkın bir canlı. Avrupa’da son zamanlarda buna karşı özel üretim lambalar üretilmeye başlandı. Birçok insan bundan faydalanıyor ancak uzmanlar bu konu da ‘kafanıza göre kullanmayın.’ diye uyarıyor.”