Pandemiyle mücadele ve Omicron varyantının olası etkilerini değerlendiren Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Faruk Aydın, Türkiye’nin yeni bir aşı kampanyasına başlaması gerektiğini belirtti. Sağlık çalışanlarının koşullarını da değerlendiren Aydın, yeni motivasyonlarla sağlık ordusuna moral verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Dünya Postası programına konuk olan, Prof. Dr. Faruk Aydın, Omicron varyantında umut verici işaretler olduğunu ancak acele hüküm vermenin yanlış olduğunu ifade etti.

OMİCRON VARYANTI SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI SAĞAYABİLİR

Aydın’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

“Bu varyant bugüne kadar olanlardan biraz farklı. Başak proteininde ve bedeninde bazı değişiklikler yaptı. Toplam 50’ye yakın amino asit değişikliği yaptı. Bu ciddi bir farklılık yarattı. Buradan biz şunu okuyabildik. Klinik verilere göre Delta’ya göre daha az sorun yaratan, hastane yatışını azaltan yani bir umut veren varyant gibi duruyor. Tabi ki henüz erken dünyadaki bütün klinik verileri görmemiz gerekiyor. Dün itibariyle Omicron’dan ölüm bildirilmedi. Dediğim gibi henüz erken. Bir aylık bir süreye ihtiyacımız var.”

Prof. Dr. Faruk Aydın, bir ay sonra da Omicron varyantı kaynaklı ölüm bildirilmemesi durumunda Omicron’un “Sürü bağışıklığını destekleyen bir varyant olduğunu söyleyebileceğiz.” dedi.

Bütün bunların henüz olasılık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Faruk Aydın pandemi tedbirlerini sıkı sıkıya uygulamaya devam etmemiz gerektiğini belirtti.

AŞI KONUSUNDA YENİ KAMPANYA LAZIM

Omicron varyantının yaratacağı sonuçları kesin olarak tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Faruk Aydın, salgın koşullarının aynı şekilde devam ettiği hatırlatmasında bulundu ve rehavete karşı uyardı:

Dünyada halen en yaygın olarak Delta varyantı bulunuyor. Böyle bir özgüven şimdilik duyabilmek için çok erken. Bir tahmin yürüttüm. Gerçekte pandemi devam ediyor. O yüzden maske mesafe hijyen aşı konularında tedbirleri asla elden bırakmayalım.”

 “Aşı konusunda Türkiye’nin yeniden kampanya başlatması lazım. Aşı sayımız çok düştü. 6 aylık süre de geçtiği için her gün aleyhimize işliyor.” diyen Aydın, çocuklara yönelik de aşı kampanyasına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

“TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞANIYOR”

Pandeminin uzun ve yıpratıcı bir süreç olduğuna işaret eden Aydın, bu mücadelenin en ön safında yer alan sağlık çalışanlarına karşı daha hassas ve duyarlı yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi:

Her akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 350 bin testin yapıldığını açıklıyor. Bunların sonuçları 7 – 8 saat süre içinde çıkıyor. Bunu çalışan bir sağlık grubu var. Bunu değerlendiren mikrobiyoloji uzmanları var. İnanın artık insanlar pandemiyle mücadelede tükenmişlik sendromu yaşamaya başladılar. Bu hastaları izleyen takip eden hekimlerde de tükenmişlik var. Dolayısıyla hekimlere yönelik oluşan gündemlerin hatalı olduğunu sağlık sistemine zarar verebileceğini yeniden hekimlerin motivasyonunu gerçekten artıracak yollar bulunmalıdır. Yoksa sağlık çalışanları yorgun durumdadırlar. Aşı ve maske karşıtlığı yapan insanların da bu tükenmişliğe ciddi derecede katkıları var.”

Prof. Dr. Faruk Aydın, Sağlık Bakanlığının da sağlık çalışanlarının sorunlarına hassasiyet göstermeye çalıştığını da gördüklerini belirtti. Aydın, son olarak bakanlıkla birlikte sağlık ordusunun motivasyonunu yerine getirecek tedbirler için harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti.