Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının etkilerine ilişkin, “Şu an bizde görülmediği için bir şey söylemek zor ama bilgi anlamında görülen yerlere vakalara baktığımızda bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansı ile ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen belki virülansı düşük bile olabilir.” dedi.

Bakan Koca, AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Omicron varyantına ilişkin gelen soru üzerine Koca, “Bununla ilgili dün de Uğur Hoca ile görüştüm. Bir-iki hafta içinde MRNA aşısına ne kadar etki edeceğini söyleyecekler. Yeni aşıya ihtiyaç var mı yok mu açıklayacaklar. Bu varyanta özel bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu onu da bir-iki hafta içinde söyleyecekler.” bilgisini verdi.

Koca, TURKOVAC’ın acil kullanım onayına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

“Acil kullanım onayı bizim dışımızda olan bir şey. Zannediyorum, yıl bitmeden olacağını tahmin ediyorum, aralık ortasında bekliyoruz. Üretimin de küçük ölçekli, 2 küçük ölçekli üretim tamamlandı. Büyük ölçekli 250 bin dozluk büyüklüğünde olan bir ölçek o da 29’unda yani bugün dolumu bitmiş oldu. İki haftalık süresini bekliyoruz. Üretim de büyük ölçekli bir taraftan.”

İlave tedbirlere yönelik soru üzerine Koca, “İlave tedbir önermiyoruz, önerdiğimiz daha doğrusu bu dönemde varyant olmasına rağmen bir kapatma durumunu düşünmüyoruz. Daha önce önerdiğimiz kişisel güvenlik çemberi, kişisel tedbirler, maske, mesafe gibi artı kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama, havalandırılan ortamlarda daha çok bulunabilir olma ve ısrarla aşı, aşı, aşı. Çünkü aşının etkili olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Koca, yeni varyantın etkilerine ilişkin soruya, “Şu an bizde görülmediği için bir şey söylemek zor ama bilgi anlamında görülen yerlere vakalara baktığımızda bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansı ile ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen belki virülansı düşük bile olabilir. Bu da zannediyorum 1-2 hafta içerisinde netleşir.” yanıtını verdi.

“Delta varyantından etkili mi” sorusunu Koca, “Şu an bilgiler o yönde ama birkaç hafta içerisinde daha netleşir.” diye yanıtladı.

Bakan Koca, Güney Afrika ile alakalı uçuş kararının devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, “Hayır, bir değişiklik yok.” karşılığını verdi.

Molnupiravir ilacına ilişkin Koca, “Molnupiravir dediğim şekilde yerli üretimi olacak, 3-4 firma bu anlamda müracaatını yaptı. Benim ’30-35 kat oranında ucuz olacak’ dediğim rakamdan daha ucuz olacak muhtemelen belki 50 kat oranında ucuz olacak. Vatandaşımıza ücretsiz olacak.” bilgisini paylaştı.

Koca, hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanlarının özlük hakları ve emeklilik konusuna ilişkin soru üzerine, “Sağlık çalışanları ile ilgili görüşmeler yoğun, birkaç gün içinde önemli, hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak.” açıklamasında bulundu.