Müze, tarihi ilçeyle ilgili kültürel yayınlar, uydu görüntüleri, kıyafetler, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait madeni paralar ile el yazması eserlerin yer aldığı bölümleri ile ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ndeki Karabük’ün Safranbolu ilçesinin binlerce yıllık geçmişi, Kent Tarih Müzesi’nde geleceğe aktarılıyor.

Dönemin Kastamonu Valisi Enis Paşa ile Kaymakam Ahmet Bey öncülüğünde bölge halkının maddi destekleriyle 1904-1906’da kale olarak adlandırılan Safranbolu’daki tepeye Osmanlı mimarisiyle yapılan, çeşitli dönemlerde askeri, mülki ve adli yönetim merkezi olarak kullanılan görkemli bina, 2006’da restore edilerek Kent Tarih Müzesi’ne dönüştürüldü.

Halk arasında “Eski Hükümet Konağı” olarak da bilinen 3 katlı Kent Tarih Müzesi’nde, Safranbolu ile ilgili kültürel yayınlar, uydu görüntüleri, kıyafetler, ilçeye özgü eşyalar mevcut. Müzede ayrıca, Roma, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait madeni paralar ve el yazması eserler ile büyük kültür birikiminin, maddi zenginliğin ve yüksek düzeyde ustalığın ürünü konakların bazı bölümlerinden oluşan “somut” eserler sergileniyor.

Müzede, Safranbolu’daki ticari hayat, geleneksel el sanatları, folklor ile yöresel yemek gibi 3 bin yıllık “soyut” mirasın da canlandırma ve fotoğraflarla aktarılıyor. Yine müzede oluşturulan Esnaf ve Zanaatkârlar Çarşısı’nda, Osmanlı dönemi ve Kurtuluş Savaşı yıllarında ilçede yapılarak ordunun ihtiyacının karşılandığı yemenilerin üretimi de gösteriliyor.

Osmanlı ordusuna zırh, kalkan ve kılıç üreten demir ustalarının çalışma ortamlarının özgün canlandırma tekniğiyle yansıtıldığı müzede, eczacılık, lokum ve şekercilik alanları da ilgi çekiyor.

Padişah 3. Selim’in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797’de yaptırılan Saat Kulesi, Sultan 2. Abdülhamid devrinde 1890’da inşa ettirilen Cephane Binası ve 1906’da yapılan cezaevi binalarıyla etrafı çevrilen müzeyi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri altında geçen yıl yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.