Kazakistan’da durum kontrol altına alınırken NATO-Rusya geriliminde de tansiyonun düşeceğine yönelik sinyaller geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in “kalıcı anlaşma” çağrısını değerlendiren Ünal Atabay, Rusya’nın kararlı duruşunun Batı tarafından görüldüğünü kaydetti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk olan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Üyesi Ünal Atabay, Kazakistan’daki gelişmeleri ve NATO-Rusya gerilimini değerlendirdi.

“ABD, ÇİN’İ KUZEYDEN DE KUŞATMAK İSTER”

“Ekonomik sebepler ve yönetim sistematiği” kaynaklı sorunların ülkeleri ülkelerde dışarıdan müdahaleye açık hale getirdiğini dile getiren Ünal Atabay, Tokayev’in ilan ettiği reform paketinin gerçekleşmesinin istikrarı kalıcı hale getirmek için önemli olduğunu söyledi.

Nazarbayev döneminden kalan toplumsal yüklerin de olayların tetiklenmesinde etkili olduğu değerlendirmesini yapan Atabay, Batılı güçlerin böyle durumları istismar etme konusunda istekli olduğunu kaydetti. “Batı bunu yapar,” diyen Atabay, Kazakistan’daki olaylara Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Çin’i çevreleme iddiası üzerinde de okumak gerektiğini belirtti:

“Biliyorsunuz Asya-Pasifik bölgesinde ABD’nin, Çin’i kuşatma hamleleri var.  Asya-Pasifik’teki bu hamlesini kuzeyden de Kazakistan ve Türki Cumhuriyetler bölgesinden tamamlamak ister, ABD. Bu yönüyle de burada bir Rusya’ya veya Çin’e angaje olmayan bir Kazakistan yönetimini arzu eder, Batı. Bu deneme hamlesi olmuş olabilir.”

RUSYA-NATO DİPLOMASİ HAFTASI

7-13 Ocak tarihleri arasında Doğu Avrupa merkezli krizi ele almak üzere bir dizi toplantı yapıldı. Hem NATO üyeleri kendi aralarında hem de Rusya ile krizin çözümüne ilişkin temaslarda bulundu. Moskova, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesini durdurması için yazılı garantiler talep ediyor. NATO ise genişlemeye dönük ‘açık kapı’ politikasında esnemeye gitmeyi reddediyor. Moskova’nın yaklaşımını değerlendiren Ünal Atabay, Ukrayna NATO’ya üye olmasını Rusya’nın “bağrına hançer saplanması” olarak gördüğünü kaydetti:

“Viyana’da yapılacak Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) toplantısının düğüm noktası, Ukrayna. Rusya, Ukrayna’nın NATO’ya girmesini büyük bir güvenlik tehdidi olarak görüyor. Rusya ayrıca NATO’nun 1997’den önce Doğu Avrupa’da bulunmayan birliklerinin geri çekilmesini istiyor.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin Normandiya formatını gündemini getirerek “krizi dondurma isteğini ortaya koyduğunu” belirten Atabay, Rusya’nın kararlılığının Batı tarafından görüldüğü değerlendirmesiyle sözlerini tamamladı.