Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya’nın eylemlerinin daha öngörülebilir ve istikrarlı olmasını istediklerini ifade etti.

Charles Michel, AB ile Rusya ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

LN24 televizyonuna konuşan Michel, “Bu konuda birlik var ve bunu, iki hafta önce yapılan görüşmelerde (AB Zirvesi’nde) açık biçimde gördük. Rusya’nın yasa dışı, yıkıcı ve kışkırtıcı eylemlerini kınıyoruz. Rusya’dan korkmuyoruz ve kararlılığımızı sergiliyoruz. Bunu bir hafta önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmede sakin ama kararlı bir şekilde dile getirebildim.” ifadelerini kullandı.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya’ya yönelik transatlantik birliğinin “ortak çıkar ve değerleri korumaya yardımcı olacağını” söyleyen Michel, şöyle devam etti:

“Ortaklarımızla ve ABD ile derinlemesine bir değerlendirme yapacağız. ABD Başkanı Joe Biden’ın Putin ile görüşmesi öncesinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Biden ile ortak bir görüşmemiz olacak. Bu bizim koordinasyonumuzu gösteriyor. Transatlantik birlik ne kadar güçlü olursa, çıkarlarımız ve değerlerimizi koruma üzerindeki etki ile daha öngörülebilir ve daha istikrarlı görmek istediğimiz Rusya’nın davranışı üzerindeki etki o kadar büyük olur.”

Kaynak: Sputnik Türkiye