Rus jetlerinin Karadeniz’de Hollanda Donanmasına ait bir savaş gemisi için tehlikeli durum oluşturduğu iddiası ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu geminin rotasını Kerç Boğazı’na doğru çevirdiğini ve Rus jetlerinin Rusya sınırının ihlaline izin vermemek üzere havalandırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “24 Haziran 2021’de Karadeniz Filosunun NATO gemilerinin Karadeniz’deki eylemlerini takip eden objektif kontrol araçları ile tarafsız sularda bulunan Hollanda Donanmasına ait Evertsen fırkateyninin rotasını değiştirdiği ve Kerç Boğazı yönünde hareket etmeye başladığı tespit edildi. Rusya Federasyonu sınırının ihlal edilmesini önlemek amacıyla görev kuvvetlerinden Su-30 avcı uçakları ve Su-24 bombardıman uçakları havaya kaldırıldı, bu uçaklar güvenli mesafeden Hollanda Donanmasına ait geminin yakınında uçuş gerçekleştirdi.” denildi.

Öte yandan açıklamada, Rus uçaklarının uçuşundan sonra Hollanda fırkateyninin derhal sınırdan uzaklaştığı ve eski rotasına geri döndüğü vurgulandı.

Görevlerini yapan uçakların üslerine geri döndüklerini bildiren Bakanlık, “Rus uçaklarının uçuşları uluslararası hava sahası kullanım kurallarına titizlikle uyularak icra edildi.” ifadelerini kullandı.

Hollanda Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının 24 Haziran’da Rusya’nın Kırım’ın güneydoğusunda Evertsen adlı fırkateynin üzerinde alçak uçuşlar yaparak gemiyi taciz ettiğini iddia etmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye