Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, ülkesinin İsrail ve Filistin arasında doğrudan müzakerelere ev sahipliği yapabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ile Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için 3. kez toplandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Vershinin, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin ve İsrail’deki sivil kayıpları kınayarak, ateşkesin öncelik olması gerektiğini söyledi.

İsrail ile Filistin arasındaki mevcut gerilimin nedenlerinden birinin doğrudan görüşmelerin eksikliği olduğuna dikkati çeken Vershinin, ülkesinin İsrail ve Filistin arasında doğrudan müzakerelere ev sahipliği yapabileceğini bildirdi.

İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşmenin, İsrail-Filistin krizini çözmek için yeterli olmadığını söyleyen Vershinin, krizin çözümü için ayrıca BM, Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü’nün, dışişleri bakanları düzeyinde toplanmasını teklif etti.