Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, 39 federatif bölgenin parlamentosu ile bazı bölgelerdeki yönetici ve mahalli seçimler için oylama işlemi sona erdi. Sandık çıkış anketine göre, Duma seçimlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya yüzde 45,2, Komünist Parti yüzde 21, Liberal Demokrat Parti 8,6, Adil Rusya 7,9 oy ile barajı geçen partiler oldu.

Ülke genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle üç gün süren seçimde sandıklar yerel saat ile 20.00’da kapandı. Devlet Duması için yapılan seçimde 450 sandalye için 14 parti yarıştı. Yüzde 5 Seçim barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma’da sandalye sahibi olacak.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, Moskova saati ile 18.00’da seçime katılım oranının ülke genelinde yüzde 45,15 olduğunu açıkladı. Seçimin genel olarak normal ve şeffaf gerçekleştiğini kaydeden Pamfilova, sandıkların video gözetimi ile takip edildiğini ve sistemden yüzde 99,98 verim alındığını söyledi. Pamfilova, merkez seçim komisyonunun internet sayfasına bugüne kadar hiç olmadığı kadar siber saldırı gerçekleştiğini bildirdi. Pamfilova ayrıca, saat 17.30 itibarıyla 54 sandıkta teknik kusurlar nedeniyle 8 bin 539 pusulanın geçersiz sayıldığını dile getirdi.

Rusya’da Moskova dâhil 7 bölgede kaydını yaptıran seçmenler uzaktan elektronik oylama ile seçimlere katıldı. 2,8 milyon seçmenin elektronik oylama için kayıt yaptırdığı belirtilirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dâhil bazı yetkililer elektronik oy kullandı.