İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet güçlerinin Nazi ordusu karşısındaki zaferinin 76. yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Moskova’da her yıl olduğu gibi bu yıl da askeri geçit töreni düzenlendi.

12 binden fazla askerin katıldığı geçit töreninde 191 çeşit silah sergilenirken, bunlar arasında hem yeni geliştirilen silahlar hem de ordunun klasik silahları yer aldı. 76 adet helikopter ve uçak Kızıl Meydan üzerinde uçuruldu.

Vladimir Putin törende yaptığı konuşmada, “Zafer Günü Rusya için her zaman kutsal olacaktır. Nazi benzeri ideolojiler bir kez daha dünyaya satılmaya çalışılıyor. İşgal planı uygulayan, Yahudi düşmanlığı ve Rusya’ya karşı nefret duyguları besleyenler affedilemez ve haklı bulunamaz.” dedi.

Putin ayrıca, “Rusya uluslararası hukuku öteden beri kararlıkla savunuyor, bunun yanı sıra ulusal çıkarları kararlılıkla koruyup, Rus halkının güvenliğini güvence altına almaya çalışıyor.” diye konuştu.

Geçit töreninin ardından Putin, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Rus gazilerle birlikte Meçhul Şehitler Anıtı’na çelenk koydu.