Rusya’nın devlet savunma şirketi Rostec, ülkenin yeni beşinci nesil savaş uçağının tanıtımını gerçekleştirdi. Sunumu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önünde gerçekleştirilen uçağa “Checkmate (mat)” isminin verildiği bildirildi.

Rusya’nın, şimdiye dek hakkında çok az şey bilinen beşinci nesil savaş uçağı, başkent Moskova’nın hemen dışında yer alan Jukovskiy havaalanında gerçekleştirilen MAKS-2021 havacılık fuarında tanıtıldı.

Yapılan sunuma göre yeni nesil jetin öne çıkan özelliklerinden birisi, kendini gizleyebilmesi. Jetin radarlar tarafından saptanmasının neredeyse imkânsız olduğu kaydediliyor.

Yeni nesil savaş uçağı, boyut bakımından Su-57 jetinden daha küçük ve sadece bir motoru bulunuyor. Uçağın ayrıca, ses hızının 1,8 ila 2 katı hıza ulaşabileceği, menzilinin ise 3 bin kilometre olduğu belirtiliyor. Jetin 7 bin 400 kilogram cephane taşıyabileceği de sunumda verilen bilgiler arasında yer alıyor.

YAPAY ZEKÂ PİLOTA DESTEK VERECEK

Bunun yanında Rostec yetkilileri, yeni uçağın, pilota destek verecek yapay zekâ özellikleri ile başka yenilikçi teknolojiler içerdiğini belirtti.

Yeni jet, uçak üreticisi Sukhoi tarafından LTS adlı bir program çerçevesinde geliştirildi. LTS, “hafif taktik uçak” anlamına geliyor.

2023’TE HAVALANACAK

Sukhoi şirketinin yetkilileri, yeni nesil jetin ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesini planlıyor. Uçağın tedarikinin ise 2026’da başlayacağı bekleniyor.

Üreticileri, yeni jetin tasarımının pilotsuz uçak haline ya da iki koltuklu bir modele dönüştürülebileceğini de kaydediyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye