RT’de yer alan habere göre, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’a destek için yapılan mitinge izinsiz katılım şüphesi nedeniyle 3 Avrupa Birliği (AB) diplomatının nitelikleri kaldırıldı ve Rusya’dan sınır dışı edilmelerine karar verildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, İsveç ve Polanya’nın St.Petersburg’daki konsoloslukları ve Almanya’nın Moskova Büyükelçiliği’nde çalışan 3 personelin 23 Ocak’ta yasadışı faaliyetlere katıldığı bildirildi. Söz konusu diplomatlar “istenmeyen kişiler” olarak listelendi. Açıklamada, bu tip eylemlerin “kabul edilemez” olduğuna ve diplomatik statülerine uymadığına dikkat çekildi.

MERKEL’DEN NAVALNY AÇIKLAMASI

Almanya, Polonya ve İsveç’in liderleri, kendi diplomatlarının sınırdışı edilmesinin uygun olmayan bir karar olduğunu belirtti. Almanya Başbakanı Merkel, Rusya’nın hukukun üstünlüğünden bir adım daha uzaklaştığını dile getirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüşmesinde Navalnıy’nin serbest bırakılması çağrısı yaparken, 3 AB’li diplomatın sınırdışı edileceğini öğrendi. Borrell, bunu şiddetle kınadı ve 3 diplomatın kimliğine uygun olmayan girişimlerde bulunmadığını vurguladı.

Polonya, Rus büyükelçisini çağırarak, Rusya’nın yanlış kararını düzeltmesini istedi. İsveç, olay hakkında gerekli adımları atma hakkını saklı tutacağını belirtti.

Moskova Mahkemesi, 2 Şubat’ta Navalny’yi 3,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin avlusunda ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’nın büyükelçiliklerinden otomobillerin bulunması dikkat çekti. Ardından batılı siyasetçiler yeni diyalog çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, batılı diplomatların Rus yargıçlara baskı yapmaya çalıştığına, egemen bir ülke olan Rusya’nın içişlerine karışma anlamına gelen bu girişimin batılı ülkelerin Rusya’yı caydırma hedefini yansıttığına dikkat çekti.