1995 doğumlu Rus vatandaşı Podareva Anastasia, Çin kültürüne çok meraklı biri. 8 yıl önce Podareva Anastasia Çin’e geldi ve Zhejiang Sci-Tech Üniversitesi’nde edebiyat ve sanat teorisi bölümlerini okudu. Bu yılın Mart ayında Podareva Anastasia Zhejiang eyaletinin Huzhou kentine bağlı Lujia köyüne gidip yerel dijital güçlendirme projeleri hakkında derinlemesine araştırma yaptı. Ona göre, Çin’in yüksek hızlı bilgi ağının gelişimi sakinlere daha fazla dijital fayda sağlıyor.

Podareva Anastasia şu ifadeleri kullandı:

“Dijital güçlendirme süreci inovasyon gelişiminin bir sürecidir. Örneğin yeni nesil bilgi altyapısının inşası gibi. Şu an neredeyse tüm Zhejiang köyleri internete erişme fırsatına sahiptir.”

Çin’in 5G terminal bağlantı sayısı 200 milyonu aştı. Birçok sektör 5G’nin ticarileşmesinin getirdiği büyük fırsatları değerlendiriyor ve endüstriyel dijitalleşme sürecini hızlandırıyor. 5G+uzaktan tedavi, 5G+otonom sürüş, 5G+akıllı şebeke ve 5G+uzaktan eğitim gibi yeni modeller ve iş formatları gittikçe ortaya çıkmıştır.

Çeşitli yeni iş formatları kırsal kesimlerin canlandırılması için fırsatları sağlıyor. Podareva Anastasia, canlı yayın, e-ticaret ve küçük videolar gibi çok kanallı para kazanma yöntemlerinin daha fazla insana girişimcilik ve istihdam için platform sağladığının görüşünde.

Podareva Anastasia, Zhejiang’daki birçok köyde e-ticaret yapanların canlı yayın gibi internet yöntemleriyle kendi ürünlerini tanıttığını ifade etti.

Bunun yanı sıra, Çin’in ulaşım altyapısını inşası da Podareva Anastasia’ya derin izlenim bıraktı. Zhejiang’da çalıştığı süreçte Podareva Anastasia sık sık yüksek hızlı trenle çeşitli yerlere gidip geliyor. Podareva Anastasia şöyle sözlerine devam etti:

“Ulaşım alanında Çin’in gelişmesinin en hızlı nokta olduğunu düşünüyorum. Şimdi yüksek hızlı trenle Çin’de bir yerden başka bir yere ulaşmak çok elverişli. Belki dünyadaki diğer birçok ülke hala bu seviyeye ulaşamadı.”

Podareva Anastasia bu yıl Zhejiang Sci-Tech Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladı ve yüksek lisans derecesini aldı. Çin’de kalmayı ve Çin-Rusya ticari ve kültürel değişimleriyle ilgili işlerle uğraşmayı planlayan Podareva Anastasia, Çin’in gelişiminin fırsatlarını kullanarak, kendi yaşam değerini gerçekleştirmek istiyor.