Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen aşıların itibarsızlaştırılması için Rus istihbarat servislerinin talimatıyla üç makale yayınlandığını öne sürdü. Kremlin Sözcüsü Peskov, bu iddiaları saçmalık olarak niteledi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, dün ABD Dışişleri’nden ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Washington’un Rus istihbarat servislerinin talimatıyla üç online makale yayınlandığını ve bunların amacının Pfizer ve Moderna aşılarını itibarsızlaştırmak olduğunu iddia etti.-

ABD Dışişleri yetkisi, “Yayınlar, hem Pfizer hem de Moderna aşılarının yanı sıra uluslararası örgütler, askeri çatışmalar, protestolar ve fayda sağlayabilecekleri herhangi ayrılık yaratıcı konu hakkında pek çok dezenformasyon yaydı” dedi.

“RUS İSTİHBARATININ İLGİSİ YOK”

Washington’un iddiasını yine WSJ’ye değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu saçmalık. Rus istihbarat servislerinin, aşıların eleştirilmesiyle bir ilgisi yok.” dedi.

“AKLIMIZI YİTİRİRDİK”

“Eğer Sputnik V’yle ilgili her yayını ABD istihbarat servislerinin faaliyetlerinin bir sonucu olarak görseydik, aklımızı yitirirdik.” diye devam eden Peskov, Sputnik V’yi hedef alan yayınları Anglosakson medya kuruluşlarında her gün, her saat gördüklerini vurguladı.

Kaynak: Sputnik Türkiye