Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yönetimi Sözcüsü Elijan Anayat, ekim ayından bu yana Reuters’ın haberlerinde yer verilen iddialara tepki gösterdi.

Sözcü, haberlerde bahsi geçen Çin’in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde faaliyet gösteren Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) bir firmaya ait fabrikada Uygur işçilerin zorla çalıştırıldığına dair iddiaların tamamen asılsız olduğunu söyledi.

Xinjiang konulu 61. basın toplantısı bugün başkent Beijing’de düzenlendi.

Sözcü Anayat, basın toplantısında Çin’in diğer bölgelerindeki emekçilerin olduğu gibi Xinjiang’daki farklı etnik gruplara mensup emekçilerin de haklarının kanunlarca korunduğuna işaret etti.

Sözcü, meslek seçme özgürlüğüne sahip Xinjianglıların nereye gideceklerine, ne yapacaklarına özgürce karar verdiklerini, kişisel özgürlüklerinin hiçbir zaman kısıtlanmadığını ifade etti.

ABD’li firmaya ait fabrikada çalışan Xinjianglı personelin tamamının kendi talebiyle iş başvurusu yaparak, kanunlara uygun şekilde iş sözleşmesi imzalamak suretiyle işe başladıklarını hatırlatan sözcü, çalışanların her alandaki haklarının güvence altına alındığını, sözde “zorla çalıştırma” eyleminin mevcut olmadığını vurguladı.

Sözcü, Reuters ile bazı Çin karşıtı Amerikan senatörlerin gerçekleri göz ardı ederek “zorla çalıştırma” yalanını ortaya attıklarını, bu girişimlerin öfkelendirici olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, bu yalan haberlerin gerçek amacının, Xinjianglı farklı etnik gruplara mensup vatandaşların yaşama, istihdam ve gelişme haklarını ellerinden almak olduğunu dile getirdi. Sözcü, Xinjiang’ın istikrarını bozmayı amaçlayan bu girişimlerin utanç verici olduğuna işaret etti.