Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu’nun düzenlediği karşılama toplantısında bir konuşma yaptı.

Toplantıya eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ve ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve eski ABD Hazine Bakanı Jacob Lew de katıldı.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu, Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang’ı görevine başlaması nedeniyle tebrik ederken, iki ülke arasında karşılıklı anlayış, güven ve iş birliğinin artırılması için çabalarını sürdüreceğini açıkladı.

Büyükelçi Qin Gang, yaptığı konuşmada, 50 yıl önce gerçekleştirilen “ping-pong diplomasisiyle” Çin ve ABD arasında diplomatik ilişkiler kurulduğunu, bunun iki halka büyük yararlar getirdiği gibi, dünya barışı ve refahını ilerlettiğini dile getirdi.

Şu an Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihî kavşağa geldiğini söyleyen Qin, ABD’de önceki yönetimin Çin’e karşı radikal politikalar uygulayarak ikili ilişkileri ciddi şekilde zedelediğini kaydetti.

ÇİN, ABD’Yİ GEÇMEYİ BİR HEDEF OLARAK GÖRMEDİ

Büyükelçi Qin, “ABD’deki bazı kişiler, Çin’le ilişkilerde son 50 yılda elde edilen başarıları inkâr ederek, ilişkilere stratejik rekabet açısından yaklaşmaya çalışıyor. Bazılarının gözünde, Çin’in kalkınma hedefleri, ABD’ye meydan okumak ve ABD’nin yerine geçmek demek. Bu, ciddi bir yanlış algılama. Çin Komünist Partisi’nin bütün çabaları, halkın güzel bir yaşam beklentisini karşılamayı amaçlıyor. Çin, hiçbir zaman kendi kaderini başka bir ülkeye bağlayamaz. Çin, sadece kendisini geçmeyi istiyor. Çin, ABD’yi geçmeyi bir hedef olarak görmedi, ABD’yi geçerek dünyada hegemonya kurma niyetinde değil.” ifadelerini kullandı.

Çin ve ABD’nin çıkarlarının iç içe geçtiğini söyleyen Qin Gang, bir tarafın başarısının diğer taraf için son derece önemli olduğunu kaydetti.

ÇİN’İ HEDEF ALAN “YENİ SOĞUK SAVAŞ” BAŞARILI OLAMAYACAK

Büyükelçi Qin, ABD’deki bazı kişilerin, ülkenin kendi gücü ve statüsünden hareketle Çin’le temas kurması gerektiğini, Sovyetler Birliği’ne karşı olduğu gibi, Çin karşısında da “yeni Soğuk Savaş”ı kazanabileceğini savunduğunu hatırlattı. Qin Gang, Çin’in Sovyetler Birliği olmadığını, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP)  liderliğindeki Çin’de sosyalist demokrasi sisteminin sürekli iyileştirildiğini ve toplumsal uyumun korunduğunu ifade etti.

“Harvard Kennedy School” tarafından son 10 yıldır düzenli olarak yapılan anketlere göre, Çin halkının hükümete duyduğu memnuniyet oranının yüzde 90’ın üstünde olduğunun altını çizen Qin Gang, Çin’in hiçbir zaman saldırı düzenlemediğini, kendi siyasi rejimini ve kalkınma modelini ihraç etmediğini, barışçıl kalkınma yolunda ısrar ettiğini, insanlığın kader ortaklığının tesisi için büyük katkı sağladığını ve “Soğuk Savaş senaryosunun” çok saçma ve tehlikeli olduğunu vurguladı.

ÇİN İLE ABD ARASINDA İŞ BİRLİĞİNE İHTİYAÇ ARTIYOR

ABD’li bazı kişilerin, Çin ve ABD arasındaki iş birliği alanlarının daraldığını, rekabet ve zıtlaşmanın ana eğilim hâline geldiğini savunduğunu dile getiren Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, bunun yanlış bir değerlendirme olduğunu, aslında iki ülke arasındaki iş birliği ihtiyacının arttığını ve iki ülkenin el ele vererek iş birliğini artırması gerektiğini vurguladı.

ABD’deki iş çevrelerinin Çin piyasasına iyimser baktıklarının, Çin’deki yatırımlarını artırmak istediklerinin ve ticaret savaşına karşı çıktıklarının altını çizen Qin, tarihî fırsatların kaçırılmaması, tarihteki hataların tekrarlanmaması ve Çin-ABD ilişkilerinin doğru bir şekilde yönlendirilmesi önerilerinde bulundu. Qin Gang, siyasi sistemleri, kültürleri ve kalkınma aşamaları farklı olan iki ülkenin, temaslarında karşılıklı saygı ve barış içinde bir arada yaşama ilkesine dayalı bir yol izlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.