Haber: Gökhun Göçmen

Çin ve ABD arasındaki buzları eriten “pingpong diplomasisi” 50. yılında. İki ülke arasındaki bağları canlandırmak için dönemin sporcuları raketleri başına geçerken, ABD Dışişleri’nin efsanevi ismi Henry Kissinger önemli mesajlar verdi.

“Futbol asla yalnızca futbol değildir.” türünden bir değerlendirmeyi hak eden ikinci bir spor dalı aranacak olursa bu şüphesiz ki, pingpong yani masa tenisidir. Zira, Çin’de 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaygınlaşarak ulusal spor haline gelen pingpong, Beijing ve Washington arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesinde hayati bir rol oynadı.

Japonya’daki 31. Dünya Şampiyonası’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) pingpong takımı gelen davet üzerine 10 Nisan 1971’de Çin’e ayak bastı. Bu ziyaret modern Çin’in 1949’da kurulmasından bu yana ilk resmi temas olarak kayıtlara geçerken, ABD’li takım aynı hafta dönemin Çin Cumhurbaşkanı Zhou Enlai tarafından ağırlandı. Gelişen ilişkilere paralel olarak takvim yaprakları 15 Temmuz 1971’i gösterirken, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissenger başkent Beijing’i gizli bir şekilde ziyaret etti ve böylelikle tarihte yeni bir sayfa böylelikle açılmış oldu.

ELLİ YIL SONRA RAKET BAŞINA GEÇTİLER

Çinli masa tenisi oyuncusu Liang Geliang ve Amerikalı rakibi Judy Hoarfrost, 50 yıl önce yer aldıkları müsabakanın ne derece önemli olduğunun farkındalar mıydı bilinmez ancak kısa süre önce ikili bir kez daha maça çıkma şansını yakaladı.

Çinli masa tenisi oyuncusu Liang Geliang ve ABD’li rakibi J. Hoarfrost

Birbirlerinden 10 bin kilometre uzaklıkta olan sporcuların 24 Nisan’da artırılmış gerçeklik yoluyla katıldıkları müsabaka, “Önce dostluk ardından rekabet” başlığını taşıyan etkinliğin ruhuna uygun olarak 2-2 biterken, dönemin tanıklarından Henry Kissinger da önemli mesajlar verdi. Çin Yabancı Ülkelerle Dostluk Birliği ve Çin-ABD Dostluk Derneği tarafından organize edilen çevrim içi etkinlikte konuşan Kissinger “Bazen küçük adımlar atmak için büyük kararlar vermek gerekir.” dedikten sonra her iki ülkenin yönetimlerinin ve halklarının anlayış birliğine varabileceğini sözlerine ekledi.

PINGPONG 2.0 MÜMKÜN MÜ?

Aynı etkinlikte konuşan Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan da Beijing ve Washington arasındaki ilişkilerin kritik bir kavşakta olduğunu anımsatarak “İş birliği ile kazanalım, çatışma ile kaybetmeyelim.” uyarısında bulundu.

“Pinpong diplomasisi”nin 50. yılını Global Times gazetesine yorumlayan Çin Uluslararası İlişkiler Üniversitesinden Li Haidong ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın yalnızca ülkesinin çıkarı söz konusu olduğunda iş birliği yolları aradığını dile getirerek “Çin tarihsel bir erdem ile Amerikalı hükümet dışı aktörlerin karar alıcılara mesaj taşımasını umuyor. Buna karşın, Biden yönetimi çatışma stratejisi ile dolup taşıyorsa tarihi gerçekler de onlara pek yol gösteremez.” değerlendirmesini yaptı.