Huawei Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou, hakkındaki suçlamaların düşmesi sonrası geçtiğimiz cumartesi günü Çin’e döndü.

The American Trap (Amerikan Tuzağı) başlıklı kitabın yazarı Frederic Pierucci, CGTN’nin yayınına katılarak Tian Wei’nin sorularını yanıtladı.

Fransız Alstom şirketinin eski yöneticisi Pierucci, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından yolsuzlukla suçlanmış ve 2014 yılında suçlu bulunmuştu. O dönem çoğu kişi tarafından “ekonomik rehine” olarak görülen Pierucci’ye göre Çin, izlediği politikayla devletlerin bu tür meselelerde sergilemesi gereken dik duruşa dair bir ölçüt belirledi.

Meng’in Çin’e dönüşünün, sıkıntılı bir dönemin ardından herkes açısından olumlu bir netice anlamına geldiğini belirten Pierucci, “Ben bunu Çin için büyük bir zafer olarak görüyorum, çünkü ilk kez ABD’nin uzun kollu yargılama girişimine bir devlet tarafından böyle karşı koyuldu.” ifadelerini kullandı.

Pierucci, ABD’nin hukuku bir ekonomik silah olarak kullanmayı bırakmayacağını, ancak şimdi en azından bu girişimlerine bir tepki alabileceğini gördüğünü sözlerine ekledi.