“Öteki olmak”, “kenarda kalmak” kavramlarını çingenelerin renkli ve sıcak dünyası üzerinden ele alacak “Periferi” oyunu bugün prömiyer yapacak.

Çingenelerin renkli dünyasını sahneye taşırken “öteki” kavramını ele alan “Periferi” oyunu bugün “perde” diyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosunun İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde izleyiciyle buluşturacağı oyun, renkli kostümleri ve Balkan, İskoç, Türk, İspanyol ezgileriyle oba hayatının sıcaklığını yansıtacak.

“Kıyı, kenar, merkezden uzak” anlamına gelen “Periferi”, çingeneler üzerinden “öteki olmayı” ve “kenarda kalmayı” sorgulayacak.

2. Dünya Savaşı sonrası Almanya’da göçebe olarak yaşayan bir çingene obasının hikayesini anlatan oyun, Nazi Almanya’sında gerçekleşen çingene soykırımının travmasını hala yaşayan bir çingene kızı ile bir Alman askerinin yaşadığı aşkı da konu alıyor.

Dekor tasarımıyla izleyiciyi bir çingene obasının içine sokacak 2 perdelik oyunu Pembe Akgün yazdı, Betül Feyizoğlu Gökçer sahneye koydu.

Başlıca rollerini Ferahnur Barut, Mehmet Gürkan, Esin Ercan, Hasan Çağrı İlikoğlu, Doruk Altunkaya, Ömür Özkapıcı, Serpil Servili Çağıran, Elif Şeker Saka, Zuhal Taşar, Nesip Volkan Akün’ün paylaştığı Periferi’nin dekoru Büşra Eroğlu’na, kostümleri Gökçe Şener’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müzikleri ise Fırat Akarcalı’ya ait.