CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ABD’nin “Kore Yarımadası’nda tamamen nükleer silahlardan arındırılması” şartı ile Kore Savaşı’nı resmen sona erdirme olasılığını müzakerelere açık olduklarını duyurdu.

Kirby, “ABD, Kuzey Kore ile diyalog ve diplomasi yoluyla Kore Yarımadası’nda kalıcı barışı sağlamaya kararlı.” ifadelerine yer verirken. “Çeşitli sorunları ele almak için Kuzey Kore ile ilişki kurmaya devam ediyoruz. Bunun karmaşık bir konu olduğunu biliyoruz ve diplomatlarımızın bu tür bir diyaloğun sürdürülmesindeki rolünü desteklemeye kararlıyız.” dedi.

MOON, BM KÜRSÜSÜNDEN BİR KEZ DAHA SESLENDİ

Yonhap Haber Ajansı’nda yer alan haberlerde, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in “Savaşı sonlandırma” hedefi gündeme getirildi. Moon, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yaptığı konuşmada Kuzey Kore’ye “bir araya gelip Kore Yarımadası’ndaki savaşın bittiğini ilan etme” çağrısını yinelemişti.

Moon, “Kore Savaşı’na dâhil olan taraflar bir araya gelip savaşın sona erdiğini ilan ettiklerinde, nükleer silahlardan arınmada ilerleme kaydedebileceğimize ve tam bir barış çağını başlatabileceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

“KORE SAVAŞI” ATEŞKES İLE DEVAM EDİYOR

1950-1953 tarihleri arasındaki Kore Savaşı ateşkesle bitmesine rağmen, ABD ve Güney Kore teknik olarak Kuzey Kore ile savaş durumunu sürdürüyor. 38. paralel üzerinden ikiye bölünen yarımadada yaşanan nükleer silah geliştirme projeleri ve küçük çaplı askeri çatışmalar savaş ateşkes sürecini tehlikeye atıyor.

2022 seçimlerine ilerleyen Güney Kore iktidarındaki Demokrat Parti, “Yarımadada barış ve birleşme” projesini gerçekleştirmek için son kozlarını oynamaya devam ediyor. Uzmanlar bu çağrıların yaklaşan seçimler öncesi Demokratlar için bir fırsat oluşturacağını belirtiyor.