Paraguay’da bir kişinin öldüğü ve 18 kişinin yaralandığı gösterilerin ardından Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez, kabinedeki tüm bakanların istifasını istedi.

Paraguay basınında yer alan habere göre, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Juan Manuel Brunetti, “Başkanın halka kulak verdiğini duyuruyorum. Paraguaylılar arasında barış ve sükunet çağrısı yapıyor, barışçıl gösterilere de saygı gösteriyor. Bu bağlamda, kabinesini topladı ve bütün kabine üyelerinin istifasını istedi.” ifadelerini kullandı.

Brunetti, barışçıl gösterilere saygı duyulduğunun altını çizerek halkın vermek istediği mesajın yönetime ulaştığını belirtti ve Benitez’in kabinesinde yapacağı değişiklikleri duyuracağını aktardı.

Paraguay’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kötü yönetildiği gerekçesiyle dün düzenlenen protestolar şiddet eylemlerine dönüşmüş ve güvenlik güçleriyle göstericiler arasında yaşanan çatışmada, 1 kişi ölmüş 18 kişi yaralanmıştı.

Protestolar, polisin beyaz bez sallayıp, gösterilerin pasif şekilde devam etmesi üzere protestocularla anlaşmasının ardından yatışmıştı.

Paraguay’da yoğun bakımdaki Covid-19 hastaları için gerekli ilaç ve ekipman eksikliğinin yaşanması ve Covid-19 aşılarının ülkeye geç getirilmesi sebebiyle Sağlık Bakanı Julio Mazzoleni 5 Mart’ta istifa etmişti.

Rusya’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısından 1 milyon doz almak üzere anlaşmaya varan Paraguay’a şu ana kadar sadece 17 Şubat’ta 4 bin doz Sputnik V aşısı getirilmişti.

Paraguay’ın, Dünya Sağlık Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında alması gereken 4,3 milyon doz Covid-19 aşısının ülkeye ne zaman getirileceği ise belirsizliğini koruyor.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Paraguay’da 3 bin 278 kişinin ölümüne sebep olan Covid-19, bugüne kadar 165 bin 811 kişide görüldü.