Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları yaklaşıyor. Uzmanlar yüz yıllık başarı tarihinde Xi Jinping dönemine dikkat çekiyor.

Aydınlık Gazetesi Editörü Özgür Altınbaş, Xi dönemine dair öne çıkanları CRI Türk Özel’de Mehmet Emre Öztürk’e değerlendirdi. Xi Jinping döneminin diğer cumhurbaşkanları döneminden farklı olduğuna değinen Altınbaş, “Xi’nin müdahaleleri Çin’in gelişimini daha da hızlandırdı.” ifadelerine yer verdi.

“KAPLANLARLA VE SİNEKLERLE MÜCADELE”

Xi Jinping’in yolsuzlukla mücadelesinin çok önemli olduğunun altını çizen Altınbaş, “Xi Jinping döneminde yolsuzlukla mücadelede çok önemli bir konu. Xi, konuşmalarında hep şunu vurgular ‘kaplanlarla ve sineklerle mücadele’ sinekler biraz daha alt düzey üyelerini kapsarken, kaplanlar daha üst düzeyde görev alan yöneticilere işaret ediyor. Burada Xi’nin yolsuzlukta mücadelesi Çin’in gelişimini ekonomik ve toplumsal anlamda hızlandırdı. Batı medyası bunu teyit ediyor. Foreing Policy dergisi, ‘Xi’nin yolsuzlukla mücadelesi Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) zora sokuyor’ dedi. Çünkü Amerika’da bir yolsuzluklardan faydalanan bir ülke. Makalenin devamında ‘Xi döneminde ABD olarak Karanlıkta kaldık’ satırlarına yer verilmesi dönemin önemini artırıyor.” açıklamasında bulundu.

TERÖRLE MÜCADELE

Teröre karşı mücadelede büyük başarılar yakalandığını söyleyen Özgür Altınbaş, şunları kaydetti:

“1 Temmuz’da ÇKP 100’üncü yılına özel ödüller verilecek. Bu ödüller genelde bilindik isimlere verilirdi ancak bu yıl Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde aşırılıkçı terör ile mücadele etmiş bir Uygur’a verileceği biliniyor. Xi, terörle mücadelede halkın tabanına inerek yaklaşım sergiliyor. Terörle mücadelede çok sayıda insan hayatını kaybetti, terörün ortadan kalktığını görülebiliyor. Bölgede 5 yıldan uzun bir süredir terör eylemi gerçekleşmedi. Diğer bir gösterge ise Xinjiang’ın ekonomik büyümesi olarak karşımıza çıkıyor.”

“XINJIANG’IN GSYİH DEĞERLERİ KAZAKİSTAN’I GEÇİYOR”

Xinjiang bölgesinde yaşanan ekonomik gelişime örnek veren Altınbaş, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Gayrisafi Yurt içi Hasılası (GSYİH) Kazakistan’ın GSYİH değerlerinden daha büyük. Bu insanların bölgedeki gelişimi anlamaları için çarpıcı bir örnek. Burada Xi Jinping’in 5 yıllık kalkınma planlarındaki disiplinli plan uygulamaları ve Kuşak ve Yol’un etkisi büyük.” sözlerine yer verdi.

YOKSULLUKLA MÜCADELE

 “Yoksullukla mücadele Çin’in dünyaya bıraktığı en büyük miras” diyen Altınbaş, 1970’lerde Çin’de nüfusun yüzde 60’ı aşırı yoksulluk içindeyken bu rakamın bugün sıfırlanmış durumda olduğuna dikkat çekti. Altınbaş, “Xi, halkın arasında çiftçiler ile işçiler ile bugünlere gelmiş bir lider. Zaten halk ile aynı tastan su içmiş bir lider yoksullukla mücadele edebilir. Harvard Üniversitesi’nin bir anketine göre, Xi döneminde ÇKP’ye olan güven artmış durumda. Çin’deki arkadaşlarıma sorduğum zaman, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadelede Xi’ye güven duyduklarını görüyorum.” diye konuştu.