Haber: Samet Demir

Fransız Renault ve Çinli Geely ortaklığını Emre Özpeynirci değerlendirdi.

Çin’in en büyük otomotiv üreticilerinden, İsveçli Volvo’nun da yeni sahibi olarak tanınan Geely, Türkiye pazarında yakından tanınan Fransız otomotiv devi Renault ile ortak hibrit araç üretimi konusunda anlaşıldığını duyurdu.

Fosil yakıtlı otomobillerin yerini yeni enerjili otomobillere bırakması dünyanın pek çok bölgesinden faklı firmaların ortak girişimlerini artırdı. Buna son olarak Renault ve Geely de katıldı.

Dünyanın iki farklı coğrafyasında pazar liderliğine oynayan firmalar ortak hibrit otomobil üretimi konusunda büyük bir adım attı. Anlaşmaya göre iki şirket, Çin’in hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarına girmek ve Asya’da hibrit araçlar satmak için kaynakları ve teknolojiyi paylaşacak.

Otomotiv yazarı ve gazeteci Emre Özpeynirci, konuyla ilgili CRI Türk’e özel değerlendirmede bulundu.

“Otomotiv endüstrisinde geleceğin artık elektrikli olacağı kesinleşti.” diyen Özpeynirci şu ifadeleri kullandı:

“Bu bağlamda tüm dünyada bir taraftan geleneksel markalar yatırımlarını artırırken, diğer taraftan yeni nesil elektrikli araç markaları doğuyor. Bunlara ek olarak uluslararası konsolidasyonlar ve iş birliklerinin sayıları da artıyor. Çünkü herkes treni yakalamak için gaza basmış durumda. 

Fransız Renault’un İsveçli Volvo’nun da sahibi olan Çinli Geely ile yaptığı iş birliği de bunun bir sonucu. Hibrit araç üretimiyle başlayan bu iş birliğinin kısa sürede tam elektrikli araçlara evirileceği kesin.

Bu iş birliği sayesinde Renault, en büyük otomotiv pazarı olan Çin’e girerken, Geely ise Avrupa’nın en büyük gruplarından birinin üretimini üstlenerek gücünü artıracak. Tabi Geely’nin bu iş birliği sayesinde Güney Kore pazarına girmesi, bu önemli ülkede yeni elektrikli otomobil markası Lynk&Co’nun platformunda araçlar üretmesi de iş birliğinin en önemli artılarından biri.”