Fotoğraf 1: 2021 yılının Bahar Bayramı, Jiangsu eyaletinin Xuzhou kentindeki bir ailenin bayram sofrası

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 1 Temmuz’da Çin Komünist Partisi’nin 100’üncü yıl dönümü için düzenlenen kutlama toplantısında, orta halli refah toplumunun kurulduğunu belirtti. Peki, orta halli refah toplumu ne demek? Bu sorunun cevabına Çin halkının günlük yaşamından karelerle bakalım.

SOFRALARDAKİ ORTA HALLİ REFAH TOPLUMU

Eskiden zengin olmayan Çinlilerin yemekleri de basitti, şu anda ise Çinli vatandaşların sofraları bayram sofraları gibi her gün çeşitli lezzetlerle donatılıyor. Çinliler sağlık için sebze yemeklerini daha çok tercih ediyor. Orta halli refah toplumu kavramı, Çin halkının günlük yaşamına sofralarda böyle yansıyor.

Fotoğraf 2: 2021 yılının Bahar Bayramı, Shanghai’da 3 kuşağın bir arada yaşadığı evdeki bayram sofrası

Çin hükümeti, dünya nüfusunun 5’te 1’ini oluşturan Çin halkının gıda sorununu çözmek için büyük çaba gösterdi. Bu kapsamda tahıl üretimi artırılırken tasarrufa da önem verildi. “Hibrit Çeltiğin Babası” olarak anılan Yuan Longping, çeltik üretimini arttırmak için ömrü boyunca araştırmalar yaptı. Yuan geçen mayıs ayında 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dünya halkı, insanlığın yemek sorununun çözülmesine büyük katkıda bulunan Yuan’ı saygıyla anıyor.

Fotoğraf 3: 1967 yılı, Yuan Longping tarlada yetiştirdiği çeltikleri tanıtıyor