Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya arasında yapılan güvenlik görüşmelerine değinen İsmet Özçelik, “İki ülke arasında bütün sorunlar masaya yatırıldı. Bir anlamda NATO ile yapılacak görüşmeninim ön hazırlığı gibi oldu. İki heyet temsilcileri bir araya geldi. ABD tarafından anlaşma sağlamadığı türünden bazı açıklamalar yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın açıklamaları ise dikkat çekici oldu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını engelleyecek bir tavırdan söz etti. Blinken sözleri ABD’nin biraz geri adım atması şeklinde değerlendirildi. ABD eğer geri adım atarsa gerilim önemli ölçüde düşer. NATO içinde Rusya konusunda görüş birliği yok. Özellikle birçok Avrupa ülkesi ABD-Rusya geriliminde kendilerinin sıkıntıya girmelerinden rahatsız. Bir şekilde bu sorunun çözülmesini, istikrar sağlanmasını istiyorlar.” dedi.

“KAZAKİSTAN BİR DARBE GİRİŞİMİNİN ÜSTESİNDEN GELDİ”

Kazakistan’daki son gelişmeler değinen Özçelik, “Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkesi liderlerinin Kazakistan’ın çağrısı ile yapılan olağanüstü toplantısı birçok konuya açıklık getirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkesinde yaşananları ‘darbe girişimi’ olarak tanımladı ve ‘Kazakistan bir darbe girişiminin üstesinden gelmiştir.’ dedi. Tokayev, ülkesindeki şiddet olaylarının bir merkezden koordine edildiğini ve önceden hazırlandığını ifade ederek ‘Spontane olarak gerçekleştirilen protestolar kitlesel karışıklıklara dönüştü. Bir yerden komuta ediliyormuşçasına dinci radikaller ve suç unsurları, haydutlar ile holiganlar ortaya çıktı. Sosyoekonomik ve toplumsal-siyasi talepler ikinci hatta üçüncü plana geriledi, bu talepler birden unutuldu. Daha sonra, kendi sıralarını bekleyen silahlı militan grupları sahneye çıktı. Anayasal düzeni sabote etmek, yönetim kuruluşlarını tahrip etmek, iktidarı ele geçirmek istiyorlardı.’ açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de açıklamaları önemliydi. Putin net bir şekilde Kazakistan’da şiddet olaylarına karışan saldırganların uluslararası teröristlerin ülke dışındaki kamplarında eğitimden geçtiklerinin açık olduğunu ifade etti. Rusya lideri, ‘Kazakistan devletine yönelik tehdidi, dış ve iç güçler yaratmıştır. Mesele gaz fiyatları değil.’ ifadelerini kullandı. KGAÖ barış güçlerinin misyonunu tamamlanmasının ardından tüm Kazakistan’dan çıkacağını belirten Putin, ‘Evimizdeki durumu sarsmalarına izin vermeyeceğiz ve renkli devrimlere müsaade etmeyeceğiz’ vurgusunu yaptı.” diye konuştu.

KAZAKİSTAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ABZAL SAPARBEKULY’DAN İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Gazeteci İsmet Özçelik, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile yaptığı görüşme için de şunları söyledi:

“Büyükelçi Abzal Saparbekuly ile yaptığımız görüşme ile Kazakistan’da ne olup bittiğini öğrenmeye çalıştık. Saparbekuly, ‘Silahlı saldırılar tek merkezden yönlendirildi. Almatı’ya 3 farklı yerden eş zamanlı giriş yapıldı. 16 güvenlik görevlisi şehit oldu. 2 güvenlik görevlisinin kafası kesildi. Bin 300 kolluk kuvveti yaralandı. 8 bin kişi de tutuklandı.’ dedi. Saparbekuly, Kazakistan’da yaşanılanların baharla barışla alakasının olmadığını belirterek ‘Eğer Almatı düşseydi, diğer illere de yayılırdı. Sosyal medyadan videolar yayınlayarak Kazak halkını, Rus işgaline karşı direnmeye hazırlandıkları propagandasını yaptılar. Planlı, programlı terör eylemleri.’ ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Tokayev’in KGAÖ Barış Gücü’nü çağırması hamlesine dikkat çeken Saparbekuly, Barış Gücü’nün gelmesiyle teröristlerde ciddi bir kırılma yaşandığını ve teröristlerin etkisinde kalan halkında evlerine döndüğünü söyledi.

Saparbekuly özlükle şu vurguyu yaptı: ‘Biz komşularımızla birbirimize muhtacız. Rusya, Kazakistan için ne kadar önemli ise Kazakistan da Rusya için o kadar önemlidir. Çin, bizim için önemlidir. Rusya ve Çin ile birlikte hareket etmeliyiz. Başkalarının oyununa alet olmayalım. Orta Asya’da Kazakistan, Türkiye, Rusya, Çin ve diğer ülkeler mutlaka iş birliği yapmalı. Birlikte kalkınmanın yolunu aramalıyız.’”

ABD KUZEY AKIM 2 YAPTIRIMLARINI OYLAMAYA HAZIRLANIYOR

ABD Senatosu, Rusya ve ABD arasındaki görüşmeler yeni başlamışken Kuzey Akım 2 ile ilgili yaptırımları bu hafta oylamaya hazırlanıyor. Özçelik, bu gelişme için ise, ‘Bu proje tamamlandı ama ruhsat konusunda sıkıntı var. ABD ‘bunu faaliyete geçirirseniz size yaptırım uygularız.’ diyor. Şu anda bu konuyu da Senato’ya getirdiler. Ancak Biden yönetiminin sıkıntıları var. Birçok senatör buna karşı çıkıyor. ‘En yakın müttefikimiz Almanya ile sorun yaşayacağız’ eleştirileri geliyor. Biden’ın bu politikasına Cumhuriyetçilerde de itirazlar var. Virginia Senatörü Mark Warner, yaptırımların oylamaya sunulmasıyla ilgili, ‘Kuzey Akım 2 fikrini beğenmiyorum ama en iyi müttefiklerimizden birini böyle bir zamanda rahatsız etmemizi tiyatro gibi görüyorum.’ dedi. Bu yaptırım Kongre’den geçer mi bilmiyorum ama eğer geçerse ABD ile Almanya arasında yeni bir kırılmaya sahne olacaktır.” açıklamasında bulundu.