Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian,  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi Batılı ülkelerin Çin’e zarar veren yalanlarının Çin halkını daha dayanışmacı hale getirdiğini belirtti.

Bir gazeteci, bugün Çin Dışişleri Bakanlığının olağan basın toplantısında Avustralya Vatandaşlar Partisi’nin hazırladığı 8 makaleden oluşan Xinjiang konulu makale dizisi hakkında Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün değerlendirmesini sordu.

Makalelerin çok dürüst yazıldığını vurgulayan Sözcü, “Makalelerde, Soğuk Savaş’tan sonra, ABD gibi Batılı ülkeler Xinjiang kartını oynayarak bölgedeki ayrıcı ve terör güçlerini destekleyerek Xinjiang’daki istikrarını bozmaya çalıştı. 2003 yılında, ABD Merkezi İstihbarat Teşkikatı (CIA), gelecekte Çin’le ilgili kriz ve çatışmayla karşı karşıya bulunduğunda, Uygur kartıyla baskı yapmanın göz ardı edilmemesi önerisinde bulundu; 2004 yılından sonra, ABD Ulusal Demokrasi Fonu, Dünya Uygur Konferansı gibi “Doğu Türkistan” güçlerine 8 milyon 760 bin ABD doları tutarındaki fon sağladı. Bu unsurlar, aşırıcı düşüncelerin Xinjiang’da hızla yayılmasına yol açmıştı. Teröristler Xinjiang’a girdi, “Doğu Türkistan” güçleri, bölgede çok sayıda terör eylemine planlayarak gerçekleştirdi ve masum sivillerin ölümüne yol açtı, bölgedeki istikrarı ciddi bir şekilde bozdu.” diye konuştu.

Makalelere göre, ABD öncülüğündeki Batılı ülkeler, istihbarat kuruluşları ve Çin karşıtı güçleri maniple ederek deniz aşırı Uygur örgütlerini kullanarak sözde “tutuklama kampı”, “zorla çalıştırma” ve “soykırım” gibi sahte bilgiler uydurdular. Sözde düşünce kuruluşu akademisyenleri ve ana akım medyanın sahte haberler üretip yaymaları için düzenleme yaparak tam bir sahte bilgi zinciri oluşturdular.

Sözcü, Çin’e zarar vermeyi amaçlayan söylentilerin ABD’nin Çinlilerin kalbindeki imajını imha ettiğini de sözlerine ekledi.

Bugün Çin’deki 6. Ulusal Güvenlik Günü olduğuna değinen Zhao, Xinjiang’ın istikrarı ve gelişimini bozan herhangi komplonun asla başarılı olamayacağını sözlerine ekledi.