Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tespit edilen Omicron varyantının bulaşma hızı ve aşıların etkinliğini azaltma bakımlarından risk yaratma potansiyeli olduğunu söyledi. Salgın ortamında kesin ifadeler kullanmanın da doğru olmadığını belirten Ceyhan, Türkiye’de vaka sayılarını hızla aşağı çekecek tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Dünya Postası programına konuk olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, endişeye neden olan Omicron varyantı hakkında  “Daha ölümcül bir virüs olduğuna dair bir veri yok elde.” dedi.

OMİCRON’UN İKİ ÖZELLİĞİ

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantına iki özellik bakımından dikkat edilmesi gerektiğini belirtti:

“Şu ana kadar tespit edilen hastaların büyük kısmı genç yetişkin vakalar o yüzden de çok ağır bir tabloda gelmiyorlar açıkçası. Bunda iki tane önemli nokta var tehlike diyebileceğimiz. Birincisi hızlı bulaşmayı sağlayan iki tane mutasyona sahip. Bunları biz daha önce Delta varyantında görmüştük. Delta varyantındaki hızlı bulaşma mutasyonları bunda da var.”

“İkincisi de aşılara yeteri kadar cevap vermemeyi sağlayan iki mutasyona sahip. Bunu da daha önce Beta dediğimiz varyantta görmüştük. Örneğin Biontech aşısının etkinliği normal virüste yüzde 90’lar da iken Beta varyantına karşı yüzde 70 civarında bulunmuştu. Bunda da bu şekilde aşıların cevabının azalma olasılığı yüksek. Daha çok bu ikisinden korkuluyor. Yoksa ağır bir tablo ortaya çıkaracağından değil.”

Omicron varyantının yeni bir dalgayı da tetikleyebileceği uyarısını yapan Ceyhan, şunları kaydetti:

“Delta ile kıyasladığınız zaman Delta’dan daha bulaşıcı olacak mı olmayacak mı bu çok önemli nokta. Şu anda bütün dünyada Delta varyantı yayılmış durumda ve en etkin varyant bu. Eğer Delta varyantından daha bulaşıcı bir virüs olmazsa bu Delta varyantının yerini alamaz. Kısıtlı bir sayıda vaka görülür. Çok da büyük problem oluşturmaz. Deltadan daha hızlı yayılırsa o zaman Delta’nın yerini alabilir. Yeni bir dalga oluşturabilir.”

“Son bir haftalık gözlemler de açıkçası gözümüzü korkuttu. İlk vaka Botswana’da görüldü. Oradan Güney Afrika’ya geçti. Sonra Hong Kong’a geçmişti. Toplam 10 vakaydı. Sonra araştıran her ülke bulmaya başladı. Bir de Güney Afrika’da vaka sayısı yüzler civarında giderken bir hafta içerisinde üç binlere çıktı. Bunun nedeni Omicron varyantı mı? Güney Afrika bunu açıklamadı.”

TÜRKİYE’DE YENİ KAPANMA OLASILIĞI NEDİR?  

Avrupa ülkelerinin peş peşe kapanma kararı alırken Türkiye de aynı yönde adımlar atabilir mi? Ceyhan bu soruya “Salgında kesin ifadeler kullanmamak lazım. ‘Bundan sonra hiçbir yeri kapatmayacağız. Bundan sonra okulları kapatmayacağız.’ açıklamaları sonra zor durumda bırakabilir. Çünkü virüs öyle bir hal getirir ki sizi kapatmak zorunda kalabilirsiniz.” yanıtını verdi.

Ceyhan, Avrupa Türkiye kıyaslaması yaparak şunları söyledi:

“Bizim Avrupa’da kapanma kararı alan ülkelerden daha çok vakamız var. Ancak kapanmadan önce yapmamız gereken çok şey var. Önce salgını kontrol altına alıp sonra önlemleri gevşetmek gerekiyor. Mutasyon kişiden kişiye bulaşırken gerçekleşiyor ve bunu da aşısızlar hızlandırıyor.”

“Bu iş açıkçası iki ucu keskin bıçak gibi ne salgın sırasında ekonomiyi durdurabiliyorsunuz ne de salgın bitmeden ekonomi istediğiniz gibi gidiyor.” ifadelerini kullanan Ceyhan’a göre yapılması gereken öncelikli iş vaka sayılarını aşağı çekmek olmalı:

“Siz önce kendi ülkenizde vakaları yüzlü sayılara indireceksiniz. Sonra sınırlarınızı çok ciddi kontrol edecekseniz. Bu işi idare edilebilir düzeyde tutabiliriz. Yoksa bütün dünyada bu işin bitmesi ancak virüsün mutasyonuyla mümkün.”