Haber: CRI Türk Haber Merkezi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürerken ortaya çıkan varyantlar pandeminin ekonomik etkilerini uzatıyor. Son olarak ortaya çıkan Omicron varyantı, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) borsaların sert düşüş yaşamasına neden oldu.

Yatırım bankası Goldman Sachs ekonomistleri, Omicron’un diğer varyantlara göre daha hızlı yayılması senaryosunda, 2022 yılının ilk çeyreğinde küresel büyümenin yaklaşık yüzde 2,5 gerileyeceğini öngördü.

Bu senaryoda 2022 için önceki tahminlerine göre 0,4 yüzde puan düşüşle yüzde 4,2 büyüme tahmini yapıldı.

İkinci senaryoda ise Omicron’un ağır geçeceği ve hastaneye yatışların artacağı hesaplandı. Bu durumda da küresel büyüme daha ağır yara alacak ve enflasyon etkisinin belirsiz olacağı öngörüldü.

HAFİF SEMPTOMLAR ENFLASYON ETKİSİNİ AZALTABİLİR

Omicron’un beklenildiği kadar kötü etki etmediği senaryoda da küresel büyüme ve enflasyon üzerinde ciddi olumsuz bir etki yapması düşünülmüyor.

Omicron varyantının hızlı yayılması ancak hafif semptomlarla atlatıldığı dördüncü senaryoda ise küresel büyümenin beklenenden hızlı gerçekleşeceğini, enflasyonun ise talebin dengelenmesi ve arz zincirindeki düzenlemelerle hız kaybedeceği belirtildi.