Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkede artan Covid-19 vakalarına ilişkin açıklamada bulunduğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, Biden’ın atılacak adımlarla ilgili bazı bilgiler sunduğunu kaydetti.

LOS ANGELES’TA OKULLAR 1 HAFTA GECİKME İLE AÇILDI

Hastane kapasitelerinin dolduğu eyaletlerde askeri personelin yardıma gideceğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“En az 120 askeri tıp personeli 6 eyalete gönderilecek. Burada hastanelerde ek iş gücü olarak yardımda bulunacak. ABD vatandaşlarına 500 milyon test kitinin ve koruyucu maskenin gönderilmesi konusu da var. Ne zaman gerçekleşeceği tam olarak bilinmiyordu, yetkililer testlerin ilk bölümünün ay sonunda gönderilebileceği yönünde. ABD vatandaşlarının bu testleri nereden sipariş edeceği konusu da henüz netlik kazanmış değil. Durum gerçekten vahim, Omicron ABD’yi dünya lideri haline getirmiş durumda. California eyaletinde her sektör bundan etkilenmiş durumda. Los Angeles’ta polis teşkilatında yaklaşık 800 polisin karantinada olduğu bilgisi var.

Vali sunulan hizmetlerin tehlikede olmadığı güvencesini verdi ancak Los Angeles suç oranının yüksek olduğu bir kent. Yüzlerce polisin iş dışı kalması endişelendirici bir durum. İtfaiyede de benzer bir süreç var. Gelen telefonlara karşılık vermede sürenin artabileceğini belirttiler. Şirketlerdeki çalışan sayısı da azaltılmış gibi, pek çok çalışan pozitif olduğu için karantinada bekliyor bu da çalışanların sayısını da azaltıyor. Bu küçük işverenler için en büyük sorun. Bazı iş yerleri 5-10 kişi ile işlerini yürütebiliyor. Bazı iş yerleri bu durumdan ötürü hizmetlerini kesmek zorunda kalabiliyor.

Öğrenciler ve öğretmenler de bundan etkilendi. Okulların açılması bekleniyordu ancak 1 haftalık bir erteleme yaşandı. Los Angeles’ta okullar 1 hafta gecikme ile açıldı fakat herkes için test yapma zorunluluğu isteniyor. İlk haftada 62 bin pozitif vakaya rastlandı ve yeterli öğretmenin olmadığı dikkat çekti. Pek çok üniversite evden eğitime başlamış durumda.

ANAYASA MAHKEMESİNDEN BİDEN’IN KARARINA VETO

Anayasa mahkemesi büyük şirketlerde çalışanların aşı zorunluluğu kararını 6’ya 3 oyla engelledi. Dolayısıyla Biden ve Beyaz Saray’ın aldığı en önemli kararlardan biri olan büyük şirketlerde herkesin aşılanması veya haftalık olarak test olması zorunluluğunun önüne geçilmiş oldu.

Biden hastanelerde çalışan herkesin aşı olmasını istiyordu anayasa mahkemesi bu kararı 5’e 4’e oranla kabul etti. Bundan sonra federal hükümetten destek alan sağlık merkezlerinde çalışanların aşı olması gerekiyor.”