CGTN

2022 Beijing Kış Olimpiyatları, uluslararası seyircilere “yasak.”

Bu, çok sayıda Batılı çevrimi içi medya kuruluşunun manşetidir. Pekâlâ… Görünen o ki Beijing’in Covid-19 salgınını önlemek için çarşamba günü açıkladığı ilkeler, Çin’e saldırmak için ümitsizce taze cephane arayanlar tarafından Çin’in insan hakları konusunda bir “canavar” olduğuna dair eski bir iddia “sağlam” destekleyici bir kanıt olarak bir kez daha kötü niyetli şekilde yanlış yorumlandı ve şimdi Olimpiyatlara katılacak seyircilerin haklarını elinden alıyorlar.

Çin ana kıtası dışından seyircilere bilet satılmayacağı doğrudur. Ancak bu yabancılara karşı ayrımcılık anlamına mı geliyor? İzleyiciler milliyetleri ne olursa olsun, ana kıtada ikamet ettikleri ve Covid-19’a karşı alınan önlemlerin gereklerini yerine getirdikleri sürece Beijing’deki organizasyonlara eşit erişim hakkına sahip olacaklar. Çin vatandaşları ve yabancılar arasında bir fark yoktur. Bu ilke, bazı Batı medya kuruluşlarının abarttığı gibi belirli insan gruplarına yönelik ayrımcı davranış meselesi değildir.  

Protokol sadece virüsün yayılmasını kontrol altına almak için yapıldı. Salgının ortaya çıkmasından bu yana Çin, sıkı kapanma ve karantina önlemlerini uyguladı. Covid-19 salgını bazı gelişmiş ülkelerde bile hâlâ günlük bazda artan ölüm oranlarıyla bütün dünyayı ezip geçerken, sıkı karşı önlemler virüsü kontrol altına almada bir koz olarak ortaya çıktı. 

BATI TARZI “OBJEKTİF” HABERCİLİK!

Görünüşe bakılırsa ana kıta dışından olanlara olumlu bakmak virüsle ilgili risklerin artması anlamına gelebilir ve bu yüzden sorumsuz bir karar olacaktır. Beijing, virüse karşı önlemlerini oyunların resmi internet sitesinde bütün açıklığıyla göstermektedir ve İngilizce çevirisi de mevcuttur. Temel okuma anlama becerisine sahip kimseler, Batılı gazeteciler şöyle dursun, bu ilkenin herhangi bir kimseye karşı ayrımcılık olmadığını anlar. Ancak Batı’nın konuyu nasıl haberleştirdiğini gördünüz mü?  “Uluslararası izleyicilere yasak” gibi ifadeler kullanarak Çin’in “ayrımcılığını” üstü kapalı ima etmenin haricinde, bazı medya kuruluşlarının, doğru ve objektif gazetecilik pahasına Çin’i kötülemek için daha da rezil olduğu ortaya çıktı. “2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda yabancı seyirci yok, ancak Çinli sakinlerin katılmasına izin verildi.” USA Today manşetine koyduğu bu başlıkla, Çinlilere ve yabancılara yönelik uydurduğu “farklı” muamele arasında kasten bir karşılaştırma yapıyor. 

Yanlış bilgi satırlarıyla dolu Batı tarzı “objektif” bir haber türü. Japonya’nın boş stadyumlarda düzenlediği Tokyo Olimpiyatları ile karşılaştırıldığında, Çin’in gerekli önlemleri yerine getiren ana kıtadan seyircilere izin vermesi kararı ileri doğru atılmış büyük bir adımdır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) yaptığı açıklamada, “Bu (seyircilerin içeri girmesine izin vererek), seyircilere ilk elden seçkin kış sporlarının Olimpik ve Paralimpik deneyimini sunmanın yanı sıra yarışlar için uygun atmosferi yaratarak, Çin’de kış sporlarının büyümesine olanak sağlayacak.” denildi.

BATI MEDYASININ “BASMAKALIP” İFADELERİ

Ancak bir kez daha, IOC ve IPC’nin Beijing’in 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ile ilgili seyirci politikasına ilişkin birlikte açıkladığı memnuniyet ifadesi, birçok Batı medyasında çıkan haberlere kasten dâhil edilmedi. Bunun yerine, Çin’in politikasının Tokyo’ya kıyasla büyük bir adım önde olmasına ve aynı zamanda Kış Olimpiyatlarını güvenli bir şekilde yapmayı garanti etmesine rağmen, Batı medyası, “tüm tarafların atletler ve izleyiciler için nasıl hissettiğine” ışık tuttu. Birçok örnek, Çin ile ilgili herhangi bir hikâyenin Batı medyası tarafından ülkeyi karalamak için şahin politikacılarla iş birliği yapma fırsatı ve farklı siyasi sistemlere sahip ülkelere karşı siyasi oyunda kullanımı kolay bir silaha dönüştürebilmek için iyi bir hammadde parçası olarak benimsenebileceğini kanıtlıyor. 

Eylül ayında yayınlanan başka bir BBC haberi Beijing Kış Olimpiyatları konusunda daha da ileri gidiyor. 2022 yılında yapılacak organizasyonu Çin’deki özgürlüklere bağlayan haberde, sokaklarda protestoların olmamasını Çin hükümetinin, insanların farklı görüşleri dile getirmesini yasaklamak için bazı önlemler almış olması gerektiğini gösterdiğini bildirdi. Hiçbir protestonun olmadığı bir ülke bu Batılı haberlere göre, “özgürlüğün” olmadığı bir ülke anlamına gelmektedir. BBC’nin haberinde, “Çin’de Olimpiyatlar siyasi bir hâl alıyor. Bundan kaçış yok.” ifadesi kullanıldı. Aynı sözler bunun yerine basmakalıp Batı medyası için uygulanmalıdır; sıfır toplamlı zihniyet ve ideolojik ön yargılara sahip kimseler için Olimpiyatlar ile Çin hakkındaki her hikâye siyasi bir hale dönüşüyor ve bundan kaçış yok.