Fransız sivil toplum kuruluşu (STK) SOS Akdeniz’e ait Ocean Viking gemisinin, Akdeniz’de kurtardığı 572 göçmenle güvenli liman bekleyişi sürüyor.

Ocean Viking gemisi, Akdeniz’de 1 Temmuz’dan beri yürüttüğü operasyonlarda kurtardığı 572 kişinin güvenli limana tahliyesi için bölgeye en yakın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olan İtalya ve Malta’ya yaptığı çağrılara halen olumlu yanıt alamadı.

SOS Akdeniz’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, gemideki zor duruma dikkat çekilerek, “572 kişiyi karaya çıkarmak için halen bize verilmiş güvenli bir liman yok. Durum her geçen saat daha da kötüye gidiyor. Sağlık ekibimiz psikolojik vakaların arttığını bildiriyor. Yaz sıcağında güvertedeki tansiyon yükseliyor.” ifadeleri kullanıldı.

STK, ayrıca yaptığı açıklamada da akut psikolojik sıkıntı içindeki göçmen bir erkeğin dün akşam saatlerinde denize atladığını bildirdi.

SOS Akdeniz’in açıklamasında, psikolojik sıkıntılara ek olarak gemidekiler için gıda sıkıntısının başlamak üzere olduğuna dikkat çekilerek, “24 saatlik gıda stokumuz var. Cumartesiden itibaren hayatta kalanların ihtiyaçlarını karşılayamayacağız.” denildi.

SOS Akdeniz’in şu ana dek 5 kez güvenli liman çağrısında bulunduğu belirtilen açıklamada, Avrupa ülkelerine denizde kurtarılan insanlara hızlı bir şekilde güvenli liman temin edilmesinin sadece ahlaki bir yükümlülük olmadığı aynı zamanda yasal bir görev olduğu hatırlatıldı.