Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 16 yıllık görev süresi resmi olarak dün bitti.

Merkel kısa süre önce Almanya’nın Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği demeçte kendisinin hemen her yıl Çin’i ziyaret ettiğini hatırlattı.

Neden her yıl Çin’i ziyaret ettiği sorusuna cevap veren Merkel, “Başbakanlık görevine ilk başladığımda Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) 2,3 trilyon dolardı ve bu rakam Almanya’ya kıyasla düşüktü. Şimdi Çin’in GSYİH’si 14,7 trilyon dolara ulaşırken GSYİH’miz 3,8 trilyon dolar.” dedi.

Almanya’nın nispeten zengin bir ülke olmasına rağmen dünyadaki etkisinin azaldığına dikkat çeken Merkel, sözlerine şöyle devam etti: “Stratejik açıdan akıllı bir tavırla ilişkilere yaklaşmamız gerekiyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak çok önemliydik. Günümüzde önemimizi korumak üzere çaba göstermeliyiz.

Almanya tarihindeki ilk kadın başbakan olarak Merkel’in görev süresi sadece eski başbakan Helmut Kohl’dan daha kısaydı ve Almanya tarihinde başbakanlık görevini en uzun sürdüren ikinci başbakan oldu.

Merkel’in çalışmaları Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından takdirle değerlendirildi. Steinmeier, Merkel hükümetinin yönettiği dönemin Almanya’nın modern tarihindeki en iyi dönemlerinden biri olduğunu belirtti. Steinmeier, Merkel sayesinde Avrupa ülkelerinin birbirinden ayrılmadığına dikkat çekti.

Bununla beraber Merkel’in bazı politikaları ülkede tartışmaya yol açtı. 2015 yılındaki sığınmacı krizi ve salgınla mücadelede aldığı tedbirler, Alman vatandaşlarının bir kısmı tarafından kabul edilmedi.

Reuters’in haberi göre, Merkel, ülkede yeni hükümet kurulana kadar görevde kalacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugünkü basın toplantısında Merkel’in görevini tamamlamasına değindi.

Sözcü Zhao, Merkel’in Çin’le ilişkileri geliştirmeye önem verdiğini belirtti. Merkel’in görev süresinde Çin’i 12 kez ziyaret ettiğini ve Çin tarafıyla hükümetler arasındaki müzakerelerin tüm 6 turuna başkanlık ettiğini hatırlatan sözcü, Merkel’in iki ülke ve iki ülkenin halklarına gerçek yarar getirirken Çin ile Avrupa arsındaki iş birliği ve temasın artırılması ve dünya barış ve istikrarının korunması ve gelişmesi için katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Almanya’da yeni hükümetin somut ve dengeli Çin politikası izlemeye devam ederek ikili iş birliğinin temelini sağlamlaştırmasını beklediklerine işaret etti.