Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’den Türkiye’ye taziye mesajı gönderildiğini vurgulayan Ediz Tiyanşan, ABD’nin Suriye’den Gaziantep’in Karkamış ilçesine düzenlenen havan saldırısını kınadığını kaydetti. 

ABD, TÜRKİYE’YE SINIR ÖTESİ SALDIRIYI KINADI

Suriye’de Fırat Kalkanı bölgesinde saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden Türk polis için de taziye mesajı yayınlandığını aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu saldırıdan Türkiye, PKK-PYD’yi sorumlu tutmuştu. Bu örgütlerin ABD ile iş birliği de biliniyor ancak bu konuda bir yorum gelmedi. Daha ziyade bir NATO vurgusu vardı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price konu hakkında gelen bir soru üzerine, ‘NATO müttefikimiz Türkiye’ye karşı sınır ötesinden gelen saldırıyı kınıyoruz. Suriye’de öldürülen Türk polis teşkilatı üyelerinin ailelerine başsağlığı diliyoruz.’ ifadesini kullandı.

Öte yandan sınır ötesi saldırıların durdurulmasının önemine vurgu yaptı Price, tüm tarafların ateşkes bölgelerini muhafaza etmesi ve saygı göstermesi, Suriye’de istikrarı ilerletmesi için ortak çalışmaların kritik önem taşıdığını ifade etti.

Price’a Türkiye’nin F-16 talebi de soruldu. Bu haberlere yönelik Bakanlık uygulaması gereği herhangi bir açıklama yapamayacağını belirtti. Öncelikle Kongre’ye resmi bir bildirim yapıldığını hatırlattı. 

Benzer bir taziye mesajı ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden de geldi. Twitter üzerinden yapılan açıklamada Türk polis teşkilatının hayatını kaybeden üyelerinin ailelerine taziye sunuldu.

IMF TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

ABD’de IMF’nin bir dizi toplantıları düzenlendi ve raporlar yayınlandı. IMF raporunda küresel toparlanmanın ekonomik olarak sürdüğü, belirsizliğin arttığı vurgulandı ve 2021 yılındaki görünümün değerlendirildiği raporda fiyat baskılarının toparlanmayı yavaşlattığı belirtildi. Diğer sanayi ülkeleri için büyüme tahmini de düşürüldü. ABD için öngörülen büyüme tahmini ise yüzde 7’den yüzde 6’ya düşürüldü. Diğer ülkeler baktığımızda da benzer bir tablo var. Öte yandan, Almanya ve İngiltere için de büyüme tahminleri düşürüldü. Son tahminlerle İngiltere G7 ülkeleri arasında en hızlı büyüme verisine sahip ülke oldu.

Çin için çok fazla değişiklik yok, büyüme tahmini 0,1 puanlık düşüşle yüzde 8 olarak güncellendi. Çin’in G7 ülkelerine göre daha fazla büyümesi ön görülüyor.

IMF, Türkiye için 2021 yılında büyüme beklentisini yükseltti, daha önce temmuz ayında yaptığı tahminde yüzde 5,8 olarak tahmin ediliyordu bu tahmin çok kısa sürede değişti ve büyüme 2021 yılında yüzde 9 olarak öngörülüyor. Büyüme öngörüsünde ciddi bir artış var. Ayrıca Türkiye’nin 2021 yılı enflasyon beklentisi de ortalama yüzde 17 olarak öngörüldü.”