Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, blog yazarı Aleksey Navalnıy’ın vurulması için talimat verdiğine dair iddiaları yalanladı.

Çarşamba günü Cenevre’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’la ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek olan Putin, 3 yıl aradan sonra ilk kez ABD basınına demeç verdi.

NBC News’e konuşan Putin, Navalnıy’ın vurulması yönünde talimat verdiği iddialarını reddederek “Bakın, bu ülkede bu tür kararlar devlet başkanı tarafından alınmaz.” dedi. Rusya lideri, Navalnıy’ın sıradan bir mahkûm olduğunu ve kendisine diğerlerinden daha kötü şekilde muamele edilmeyeceğini belirtti.

“ABD, SİBER SALDIRI SUÇLAMALARIYLA İLGİLİ KANIT SUNSUN”

Washington’un ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında Rus hackerların veya hükümetinin olduğuna dair suçlamalarını zırva olarak niteleyen Putin, ABD hükümetinden buna ilişkin kanıt sunmasını istedi.

“Biz her türlü şeyle suçlandık. Seçimlere müdahale, siber saldırılar ve diğerleri. Ama bir kez bile, bir kez bile kanıt veya ispat sunma zahmetine girmediler. Bunlar dayanaksız suçlamalar.” diyen Putin, ABD ve Rusya’nın siber suçlarla mücadeleye karşı güçlerini birleştirmeleri çağrısını yineleyerek bu süreci ABD’li partnerleriyle başlatmayı umduklarının altını çizdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye