NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin dışişleri bakanlarının, geçen yaz NATO’nun Afganistan’dan çekilmesinden çıkarılan dersleri ele aldıklarını söyledi.

Stoltenberg, Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği nedeniyle Rusya’nın konuşulduğu bugünkü oturuma Ukrayna ve Gürcistan dışişleri bakanlarının da katıldığını hatırlatan Stoltenberg, Rusya konusunda şunları kaydetti:

“Bölgedeki güvenlik durumunu, Rusya’nın komşularına karşı saldırgan ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini, Ukrayna içinde ve çevresindeki askeri tahkimatını ele aldık. Tetikte olmaya devam etmeli ve gerginliğin yükselmesinden kaçınmalıyız. Bakanlar, Rusya’nın gelecekte herhangi bir saldırganlığının yüksek bedeli, siyasi ve ekonomik sonuçları olacağını açıkça ifade etmiştir.”

AFGANİSTAN’DAN ÇIKARILAN DERSLER KONUŞULDU

Stoltenberg, üye ülkelerin bakanlarının Afganistan’ı da konuştuğunu, geçen yaz NATO’nun buradan çekilmesinden çıkarılan dersleri ele aldıklarını kaydetti. Stoltenberg, NATO’nun Afganistan’daki 20 yıllık misyonunun terör saldırılarının engellenmesi gibi konularda başarılı olduğunu, ancak misyonun asıl amacından saparak ülkenin yapılandırılması gibi bir yapıya büründüğünü ifade etti.

Stoltenberg, genişletilmiş görev alanının zor olduğunun ortaya çıktığını vurgulayarak, “Emellerimizin seviyesinin gerçekçi kalmasını sağlamalıyız.” dedi.

Afganistan’dan çekilme sırasında NATO’nun büyük bir tahliye operasyonunu yürütme kapasitesinin görüldüğünü aktaran Stoltenberg; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Norveç ve Türkiye’nin güvenliği sağladığını, çok zor şartlar altında Kabil Havaalanı’nı işler tuttuğunu hatırlattı.

“Afganistan’dan çıkarılan dersler NATO’nun gelecekteki kriz yönetimi rolünü şekillendirecektir.” ifadelerini kullanan Stoltenberg, Afganistan’ın yeniden terör örgütlerinin yuvası olmasının engellenmesi için Taliban’ın uluslararası camiaya verdiği sözleri tutmasını beklediklerini vurguladı.