Myanmar’da artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları sağlık sistemini zora soktu.

Asya basınına yansıyan haberlere göre, ordunun şubat ayında yönetime el koyduğu Myanmar’da, Covid-19 vakaları ve virüs kaynaklı can kayıpları, mayıs ortasından bu yana hızla artıyor.

Başta Kalay, Mandalay ve Yangon gibi kentler olmak üzere ülkenin birçok kentinde tıbbi oksijen sıkıntısı yaşanıyor.

Oksijen sıkıntısının yanı sıra Covid-19’un Delta varyantındaki artış ve aşı bulunamaması gibi sorunlar da Myanmar’ın Covid-19’la mücadelesini güçleştirdi.

Sağlık uzmanları, Myanmar’da Covid-19’a karşı aşılamanın neredeyse durma noktasına gelmesi nedeniyle vakaların ilerleyen günlerde daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, darbe karşıtı protesto ve sivil itaatsizlik eylemlerinde büyük rol oynayan sağlık çalışanları, kurdukları geçici kliniklerde hastalara hizmet veriyor.

Myanmar Sağlık Bakanlığı verilerine göre, dün 4 bin 377 yeni Covid-19 vakası tespit edildi, bu, salgının başından bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Toplamda 188 bin 752 vaka tespit edildi, 3 bin 756 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Sağlık uzmanları, test sayısında ciddi bir düşüş olduğuna dikkati çekerek gerçek rakamların resmi verilerden daha yüksek olduğunu dile getiriyor.

Araştırmalara göre, sağlık çalışanlarının büyük bir kısmının sivil itaatsizlik eylemine katılması nedeniyle ülkede Covid-19 testleri yeterli oranda yapılamıyor.