Dünyaca ünlü Japon markası Muji tarafından dün Xinjiang pamuğunun kullanımıyla ilgili yapılan açıklamada, Muji’nin daha önce denetleme yapmak için Xinjiang bölgesine üçüncü taraf bir kuruluş gönderdiği ve herhangi bir usulsüzlük tespitine rastlanmadığı belirtildi.

Japon Ekonomik News’’te (Nihon Keizai Shimbun, Nikkei) yer alan haberde, söz konusu açıklamanın Muji’nin karşı karşıya kaldığı ciddi baskılara rağmen, Xinjiang pamuğunu kullanmaya devam edeceğinin göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, Muji’ye ürün tedariki sağlayan Xinjiang pamuk üretim bölgesinin yaklaşık 5 bin hektarı bulduğu ve bölgedeki tüm tesislerde herhangi bir soruna rastlanmadığı kaydedildi.

Daha önce H&M şirketinin Xinjiang pamuğunu boykut kararı endüstride bir dizi zincirleme reaksiyonu tetikledi.

Muji’nin Çin’deki genel merkezi tarafından geçen martta yapılan açıklamada, şirketin Xinjiang pamuğunu boykut etmediği, kullanmaya devam ettiği açıklandı.

Hindistan, Çin, Türkiye ve ABD dâhil dünyanın dört bir yanından pamuk tedarik eden Muji, organik pamuk kullanımında “insan haklarına saygı duymak ve çalışma standartlarını yönetmek için gerekli tüm adımları attığını” söyledi.

Muji’nin sahibi Ryohin Keikaku şirketinin Başkanı Satoru Matsuzaki Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, kilit pazar olarak gördükleri Çin’de şirketin büyümesini hızlandıracaklarını söyledi. Matsuzaki, “2024 yılına kadar Çin’de her yıl 50 mağaza açabilecek konumda olmak istiyoruz.” dedi.